Bude černé, ve tvaru trojúhelníku a obložené sklem. Přezdívá se mu rejnok. Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka, které do krajského města navrhl architekt Jan Kaplický, vystaví ve středu budějovická galerie Dům umění.

Dva sály pro tisíc a čtyři sta lidí, které ponesou jména Emy Destinnové a Karla Ančerla, doplní kavárny, galerie i podzemní parkoviště.

„Tvarem, konstrukcí, kapacitou i akustikou je to na české poměry převratný návrh a výjimečná stavba. Proto se stala stěžejním tématem výstavy studia Future Systems, které v Londýně založil právě Jan Kaplický,“ uvedl kurátor Domu umění Michal Škoda.

Návrh si objednala Jihočeská společnost přátel hudby a do roku 2013 ho chce postavit ve Čtyřech Dvorech. Budějovičtí zastupitelé nedávno odsouhlasili změnu územního plánu, takže zvětší zastavěnou plochu na potřebný hektar a půl. Náklady na centrum budou zhruba dvě miliardy korun.

„Jednání se soukromým investorem se vyvíjí příznivě. Budeme usilovat i o evropské peníze, podmínkou je, že musíme mít územní rozhodnutí,“ podotkl Antonín Kazil ze společnosti přátel hudby.

Vedení města už na něm pracuje. Finančně se ovšem na stavbě nijak podílet nebude. „Žádnou částkou jsme nepřispěli, ani se o žádné nejedná,“ potvrdil náměstek primátora Rudolf Vodička.

Po smrti Kaplického dokončí jeho návrh nejslavnější česká architektka Eva Jiřičná, která získala Řád britského impéria. Mezi její nejznámější projekty patří Oranžerie na Pražském hradě. S Kaplickým spolupracovala mimo jiné na návrhu obchodního domu Harrods.

„Je to veliká zodpovědnost. Ten fakt, že Janu Kaplickému by se málem podařila obrovská realizace v Budějovicích a život mu to nedopřál, je velice smutný. A jestli se to dá dostavět, tak svůj příspěvek považuji skoro za osobní povinnost,“ řekla Eva Jiřičná.

Podle Kazila povede architektka tým v Londýně, který na návrhu pracoval. „Je tak dobře vymyšlený, že se dá dodělat,“ doplnil Kazil.

Návrh centra se dvěma velkými kruhovitými okny, prostornou vstupní halou laděnou do modra a netradičním výhledem zpoza pódia do krajiny, zůstane v Domě umění do 12. září.