Táborsko/ První kameru v Táboře začali strážníci používat v roce 2001. Po sedmi letech jich mají dvanáct a nemohou si je vynachválit. Stejný názor zastávají velitelé strážníků v Soběslavi a Sezimově Ústí.
TáborStrážníci a policisté se snaží o pokrytí co největšího a celistvého obrazu města. Táboru chybějí kamerové body na Píseckém rozcestí, Pražském a Náchodském sídlišti. „To jsou místa, kde plánujeme další dvě až tři kamery. Potom budeme mít zmonitorované celé trasy od nádraží na obě strany,“ nastínil velitel městské policie v Táboře Petr Svoboda. Neutěšená je prý situace na sídlišti Nad Lužnicí a také zde možná nějaká kamera do budoucna přibyde. „Je zde velká hustota obyvatel. Dochází především k vykrádání nebo odcizení vozidel,“ doplnil. Prý přibývá případů, kdy pořízené snímky slouží jako důkazní materiál. „Včera jsme měli s Policií ČR jednání a kamery velice chválili. Státní policisté neměli v systém zpočátku důvěru. Teď jsou si jistí, že kamery jim skutečně pomáhají,“ řekl Svoboda. Na místech, kam dohlédnou kamery, dochází k poklesu trestné činnosti spolu s vyšší objasněností případů. Systém zatím stál městskou kasu asi šest a půl milionu korun.
SoběslavKamerový systém nadále rozšiřují v Soběslavi a začátkem roku 2007 posílili dispečink strážníků. „Nyní máme dvě dispečerky a v létě uvažujeme o prodloužení pracovní doby. Letos chceme nakoupit dvě pevné a jednu mobilní kameru. Těmi doplníme nepokrytá místa a můžeme tak sledovat celou cestu od nádraží přes náměstí až k sídlištím,“ konstatoval velitel soběslavských strážníků Miroslav Drs, který tvrdí, že kamery napomáhají udržení veřejného pořádku. „Předevčírem našla jistá paní u sebe doma cizí osobu. Ta stačila sice utéct, ale máme její popis a obraz,“ uvedl.
Sezimovo ÚstíSezimovo Ústí momentálně žádá o dotaci a chce k nynějším třem kamerám připojit další dvě. Projekt má zvýšit akceschopnost a přinést zefektivnění činnosti bezpečnostních složek. „Kamery určitě přispívají k větší bezpečnosti ve městě,“ doplnil velitel městské policie ze Sezimova Ústí Viktor Vigner.
Bratr se nedíváS kriminalitou nemají přílišné problémy v Mladé Vožici. „U nás to není nijak dramatické. Občas jsou malé problémy o pátečních večerech, jinak ne, proto kamery nemáme. Neuvažovali jsme o nich, ale budeme revitalizovat náměstí, kde vzniknou nové objekty. Mohly by se stát terčem vandalů, proto zvážíme nákup kamer,“ řekl starosta Jaroslav Větrovský.
Také Jistebnice si bez kamer zatím vystačí, ale úvahy o instalaci se objevily. Podle starosty Vladimíra Maška k ní dříve nebo později stejně dojde. „Zásah do soukromí to není, je to otázka zvyku a doby. Lidé si postupně na kamery navykají,“ zhodnotil.
Nahraný materiál zůstává u táborských strážníků 18 až 21 dní, poté se znovu přehrává. „Samozřejmě že na materiál nikdo jiný než my, policie a orgány činné v trestním řízení nekouká, ani nemůže,“ ujistil Svoboda.
K uchování dat v Táboře slouží dva disky, o velikosti 806 a 928 GB.