Kdo by neměl rád vánoční trhy. Mnoho lidí tak řeší pořízení většiny dárků pro své blízké. Pro koupi hodnotnějších darů jsou však vhodnější kamenné obchody.
„Doporučujeme spotřebitelům, aby zvážili, zda kupovat na tržištích předměty vyšší hodnoty,“ radí ředitel jihočeské České obchodní inspekce Daniel Adamec. Při případné reklamaci platí standardní postup. „Zákazník by měl mít paragon. Měl by si o něj říkat, neboť se vydává jen na požádání,“ doporučil Adamec. Na účtence je uvedena i identifikace prodejce nutná pro vyřízení reklamace.

Najdi prodejce

„Prodejce by měl být pro kupujícího dohledatelný a dostupný. Problém je v tom, že na vánoční trhy se sjedou stánkaři z různých koutů republiky. Pak bývá někdy nelehké je dohledat a s reklamacemi jsou potíže,“ upozornil Adamec.
Reklamace by měla být podle občanského zákoníku vyřízena neprodleně, nejdéle do tří dnů. Pouze v případě, že věc vyžaduje odborné posouzení, je lhůta prodloužena na 30 dní.
„Na trhy občas chodím, je to tam levné. O paragony si neříkám, nakupuji zde jen drobnosti,“ sdělila Deníku Marie Janovská z Tábora.
„Jednou jsme pomáhali spotřebiteli dohnat prodejce z Třebíče, u kterého si koupil vadné boty. Prostřednictvím živnostenského registru jsme jej našli a kontakt předali zákazníkovi, který si tak mohl reklamaci vyřídit,“ uvedl Adamec. Ne vždy se však obchodník najde.

Kam na trh

V Táboře se chystá Staročeský vánoční trh na zítra. Vánoční jarmark soběslavské Rolničky je připraven na sobotu 15. prosince, o den později rozloží stánkaři své vánoční zboží za malšickou starou školou.
„Na tržištích občas nakupuji. Na ten vánoční se chystám. Ale žádnou špatnou zkušenost se zbožím nemám, dávám si pozor na to, co koupím. Nejraději mám stánek Rolničky, tam si vždycky něco vyberu,“ říká Jaroslava Filzaková z Plané nad Lužnicí.