Tak lze stručně shrnout důvody, pro které bylo včera do Českých Budějovic svoláno mimořádné jednání předsednictva krajského výboru KDU–ČSL. Rozhodovalo se o tom, jak budou postupovat čtyři jihočeští zástupci na dnešní Celostátní konferenci v Praze.
Ta má rozhodnout o tom, zda ve vládě spíše zůstane Jiří Čunek, předseda strany, nebo Miroslav Kalousek, ministr financí. „Nesouhlasíme s návrhem na odvolání ministra financí. Vedlo by to k oslabení pozice KDU – ČSL a v konečném důsledku i pozice České republiky jako předsedající země EU,“ praví jihočeští lidovci v čerstvém usnesení. Jejich krajský předseda Vladimír Pavelka se Kalouska zastává především z hlediska jeho odborných kvalit. Lidovci v Jihočeském kraji se zároveň rozhodli vyzvat Jiřího Čunka k rezignaci na post místopředsedy a ministra vlády ČR i k odstoupení z funkce předsedy strany.
Problém nastartoval plán předsedy vlády Mirka Topolánka obměnit ministry. Topolánek chtěl vyměnit Čunka, ale předsednictvo lidovců v těsném hlasování 5:4 rozhodlo o tom, že z vlády by měl odejít Kalousek. To Topolánek odmítl a navíc se za Kalouska postavila i řada členů a regionálních organizací lidové strany.

(hst)