Miroslav Kalousek, strůjce nové strany TOP O9, k sobě strhává i lidi z okresní KDU–ČSL.
„Nikoho ale nepřetahujeme, neděláme odštěpek KDU ani nezakládáme lidovou stranu číslo dvě. Lidé se sami hlásí,“ říká zakladatel strany, která chce podporovat pravicovou politiku.

Hranici povinné registrace k založení strany – 1000 podpisů, již podle svých slov mnohonásobně překročili.
Včera v Praze oficiálně stranu prezentoval.

Táborskému deníku řekl, že svůj mandát v bechyňském zastupitelstvu si ale ponechá.
„To teď skutečně neřeším, založit novou stranu totiž není vůbec jednoduché. Navíc, do zastupitelstva v Bechyni jsem nekandidoval za KDU–ČSL, ale jako Kalousek,“ vysvětluje.

Do sboru ho v roce 2006 vynesla kandidátka Volba pro Bechyni. Nicméně rok po komunálních volbách již tvrdil, že svou židli přenechá svému nástupci.
„Už mi zbývá jen napsat rezignační dopis, a to udělám,“ ujišťoval v Táboře v listopadu roku 2007, kdy vedl ministerstvo financí.
Teď si názor poopravil, ani starosti s novou stranou mu nebrání být dál v Bechyni členem zastupitestva. Není se co divit, příliš ho nezaměstnává. Od zvolení se s kolegy u jednoho stolu nesešel.

Přesto mu lidé v Bechyni stále fandí.
„Ekonomické věci i krizi vysvětluje srozumitelně a lidem je servíruje věrohodně. Takový člověk má u vysoké politiky zůstat. Takže já mu fandím,“ vyjádřil se Jan Bakule z Bechyně.

Míří do TOP

Do TOP 09 se chystá přestoupit i současný předseda táborského okresního výboru strany KDU-ČSL Václav Matějů.
„Toto rozhodnutí bylo pro mě jedno z nejtěžších za dobu mého politického působení. Osobně bych byl raději, kdyby k rozdělení strany vůbec nedošlo,“ připustil Matějů.

Dodal, že odchází hlavně za lidmi, kteří jsou mu osobně i profesně blízcí a s nimiž v uplynulých letech spolupracoval.
Přihlášku do nové strany chce Matějů ale podat až po splnění všech povinností, vyplývajících z jeho současných funkcí předsedy okresní organizace i člena předsednictva krajské organizace.

„Vzdám-li se funkce okresního předsedy, jedním z mých posledních kroků bude svolání okresního výboru. Na jeho programu bude i volba nového předsedy a případně dalších funkcionářů,“ ubezpečil.

Zatím to vypadá, že vznik nové strany okresní základnou KDU-ČSL významně neotřásá. „Pokud vím, o přestupu uvažuje zatím jen několik lidí. Někteří členové uvažují o vystoupení ze strany a někteří ještě vyčkávají, jak se budou věci vyvíjet,“ sdělil Deníku Matějů.