Měl to být symbol husitské minulosti Tábora. Kruhový objezd by se tak stal nejen anonymním objezdem, ale uměleckým artefaktem vítajícím přijíždějící turisty.
Dílo svou podobu hledalo přes dva roky, a na výsledku se radní nakonec shodli až v březnu minulého roku.
Jak uvedl starosta Jiří Fišer, bylo pro ně rozhodnutí ministerstva dopravy nepříjemným překvapením.
„Poté, co jsme se shodli na podobě díla, jsme jednali s vlastníkem komunikace i s dopravním inspektorátem. Od všech zúčastněných jsme získali pozitivní stanovisko, několikrát jsme dokonce přistoupili ke změnám, jež měly zohlednit bezpečnost provozu,“ upřesnil Jiří Fišer.
Ministerstvo dopravy však má na stavbu kalicha jiný názor.
Ve svém vyjádření jej označilo za reklamní prvek, jenž podléhá stejným pravidlům jako například billboardy. A ty zákon v ochranném pásmu u dálnic a silnic první třídy zakazuje.
„Do této kategorie spadají i sdělení o tom, že obce či kraje vítají uživatele pozemní komunikace na svém území či se s nimi při odjezdu loučí. K provozování těchto poutačů zaujímalo a zaujímá ministerstvo negativní stanovisko,“ uvádí v písemném vyjádření za ministerstvo dopravy Václav Krumphanzl.
JINDE POUTAČE MAJÍ
Podobné poutače přitom nejsou v jiných městech ničím výjimečným: na kruhovém objezdu v Třeboni mohou řidiči vidět sochy kaprů, v Bílině zase láhev s Bílinskou kyselkou. U Plzně pak pro změnu zdobí kruhový objezd obří zátka, Pelhřimov zase židle, Náchod znak města.
„O situaci jinde víme, bohužel v jejich případech se jedná buď o místní komunikace či silnice třetí třídy,“ reagoval Jiří Fišer na uvedené příklady poutačů. V těchto případech je rozhodování o jejich umístění v gesci města.
REKLAMA NEBO UMĚNÍ?
V případě táborského kruhového objezdu však toto neplatí hned ze dvou důvodů: jednak zasahuje do ochranného pásma dálnice, navíc samotný objezd je součástí silnice první třídy.
„Objektivně stanovisko ministerstva dokážu pochopit, přesto jej však považuji za zbytečně přísné. V tomto případě se dle mého názoru nejedná o reklamu, ale o umělecký prvek,“ dodal starosta.
Budoucí osud kalichu na kruhovém objezdu tak zůstává dál otevřený.
Jiří Fišer však přesto nadále věří ve vítězství zdravého rozumu. Kalich by na kruháči viděl rád.
„Pokud by se někdo z ministerstva přijel na místo osobně podívat, věřím, že názor změní,“ uzavřel.