Uniformu městské policie obléká Daniel Šefčík už dva roky. Pokusil se zachránit člověka, čelil ranám útočníka, sleduje parkování. Když se nebezpečí ocitne tváří tvář, hlavou mě běží myšlenky k domovu, ke svým blízkým.
Daniel Šefčík má za sebou událost, která ukázala na jeho statečnost, ale také odbornou připravenost. Přesto sám nemá dobrý pocit. Člověk, kterému pomáhal, svůj boj se smrtí prohrál.
„Šel jsem minulý týden v době volna venčit psa k Jordánu, když jsem slyšel volání o pomoc. Viděl jsem staršího pána s dětmi a myslel, že se některému něco stalo. Když jsem k nim doběhl, zjistil jsem, že na zemi leží muž bez známek života,“ vrací se k čerstvé události. Jako správný strážník nezaváhal a začal s oživováním. Zavolal také kolegům a záchranku. „Muž ležel v nepřístupném terénu, záchranáři by se k němu asi nedostali, proto jsme ho s kolegy nejdřív vynesli,“ dodává.
Na svém postoji dokazuje, že práce dobrého strážníka nezná hranice pracovní doby a není jen o rozdávání botiček na auta. Skrývá daleko víc záludností než jen nadávky od rozzlobených řidičů.
„Nevyhneme se kontaktu s bezdomovci nebo opilci, násilníky. Víme, že u nich existuje riziko nákazy AIDS nebo žloutenkou. To nejsou příjemné chvíle, zvláště, pokud vás někdo takový fyzicky napadne a teče krev. Že se nějakou nemocí nakazím, i když jsme očkovaní, toho se dodnes bojím. Ale příjemné nejsou ani některé odchyty rozzuřených psů. Nikdy nevíte, co vám udělají,“ říká strážník.
I zkolabovanému nevábně vyhlížejícímu člověku bez domova musí strážník poskytnout v případě potřeby první pomoc. Na myšlenky, že se mu do toho nechce, není čas. Rozhodují cenné minuty.
„Ty mi právě chyběly u Jordána. Kdybychom pána objevili dřív, třeba měl víc šancí na přežití,“ vyčítá si.
Po práci strážníka zatoužil doma ve Strakonicích. Neměli pro něj volné místo, a tak se rozhodl přestěhovat za přítelkyní do Tábora. Tady to vyšlo. O další změně zatím neuvažuje, i když strážník nebývá jen hrdinou. „V obchodě někdy slyším: no, to je ten …, co mi dal pokutu. Nebo mne také čeká soud. Pomáhal jsem ve službě číšnici, kterou napadl bývalý muž. Vyvedli jsme ho ven a tam došlo ke rvačce. U policie mne pak obvinil, že jsem ho napadl, přitom ránu jsem chytil první já. Tak uvidíme,“ uzavřel Šefčík.