Šanci na přihlášení vozidla v polopřevodu měli řidiči k poslednímu červnovému dni. Ti, kteří zapomněli nebo se k nim z jiných důvodů nepřihlásili, mají smůlu. Jejich automobily už nemají na silnicích co dělat.

„V současnosti evidujeme 4262 zaniklých vozidel. Majitelé si je nepřišli na úřad přihlásit na sebe, tudíž už tyto vozy nesmějí vyjet na pozemní komunikaci, nelze je ani jinak používat k provozu," říká Antonín Hlaváček, vedoucí Odboru dopravně správních agend v Táboře.

To ale zjevně nezajímalo dva řidiče, které chytila policejní hlídka. „U každého z nich jsme pomocí centrální evidence zjistili, že jejich auta byla vyřazena. Tento přestupek jsme předali ke správnímu řízení," uvedl nadpraporčík Miloš Losos z dopravního inspektorátu v Táboře.

Počet aut, u kterých jejich vlastníci dokončili převod, je oproti prvnímu číslu o hodně nižší. „Jedná se o 703 vozidel. Ten týden před posledním červnem byl doslova strašný. Chodby úřadu praskaly ve švech," konstatoval Antonín Hlaváček.

Své auto přišla na poslední chvíli přihlásit i Klára Novotná. „Úplně jsem na to zapomněla. O víkendu jsme se s dětmi vrátili z dovolené, takže jsem to ještě rychle urgovala," usmívala se řidička. Její Škodu Octavii se nakonec přihlásit povedlo.

Polopřevody aut • Od prvního ledna musí na úřad, kde je vozidlo přihlášeno, přijít prodávající i kupující automobilu. Tam ho starý majitel odhlásí a nový přihlásí.
• Vozidel s nejasným vlastníkem jezdilo po silnicích před novelou zákona zhruba 700 tisíc.
• Řidiči, který má zaniklé vozidlo, policisté na místě zakážou další jízdu a předají přestupek ke správnímu řízení.

Autor: Veronika Gigalová