O tom, že přišli o práci, se jim příliš mluvit nechce. Stále se obávají možných problémů, a to i v době, kdy s nimi jejich zaměstnavatel již vůbec nepočítá.
Tak se například včera ve frontě na táborském úřadu práce vyjádřila i sedmapadesátiletá žena. Nejen že nechtěla uvést své jméno, ale ani zaměstnavatele, který ji pár let před důchodem oznámil, aby už do práce nechodila.


Nabídka zchudla
Od pátku zaregistrovaly úřednice již stovku nových žadatelů o práci. A stále přicházejí další.
„Myslím, že v úterý to už nebude tak hrozné. Další vlnu ale očekáváme v březnu, kdy se přijdou hlásit lidé, kteří dostali dvouměsíční výpověď,“ předpovídala včera analytička úřadu a zároveň jeho mluvčí Dagmar Kulvaitová.
Pokud nezaměstnaný bude spoléhat pouze na nabídku úřadu práce, zřejmě doma pobude dlouho. Oproti listopadu totiž nabídka volných míst v prosinci zeštíhlela o dvě stovky.
„Nový nárůst volných míst neočekávám, spíš jich bude dál ubývat. Firmy totiž nyní stahují i místa, která nám daly do nabídky,“ upozornila analytička.
„Místo podle profese mi nenabídli. Jsem vyučená kadeřnice, a abych řekla pravdu, tak mne poslali uklízet. S tím jsem spokojená nebyla,“ vyjádřila svou zkušenost devatenáctiletá Monika Boháčová z Tábora, která si sama našla nové místo. Sice mimo obor, ale vydělá si víc, než kolik by dostala na podpoře.
Lidí v podobné situaci stálo včera v nekonečné frontě hned několik. Hovořit mohou o štěstí i o vlastních schopnostech. Do seznamu nezaměstnaných se tak zaregistrují jen na přechodnou dobu, neboť již nyní mají v kapse nová pracovní uplatnění.
Šestapadesátiletý pan Richard mění zaměstnavatele opět po roce. Pracuje jako řidič, ale sám přiznává, že bez známostí by tak rychle náhradu nenašel. Když by bylo nejhůř, klidně by se zase naučil jinou práci.
„Šestnáct let jsem se živil rukama, pak jsem od firmy odešel a stal se šoférem. To mi ale vyhovuje, protože se už nemusím trápit s cikány. Jdu zase jezdit,“ řekl mezi čekajícími nezaměstnanými.
Ti se zlobili, že práce jde úřednicím příliš pomalu. „Čekám tu s přítelkyní celé dopoledne, už přes dvě hodiny. Než někdo vyjde ze dveří, uplyne skoro půl hodiny,“ uvedl nervózní mladý muž, který s pořadovým lístkem v ruce již poněkolikáté odešel kouřit před budovu.
Nová místa nebudou
Na nástěnkách úřadu se ještě nějaká místa objevují. Firmy hledají kuchaře, číšníky či servírky, ale také svářeče, topiče, truhláře nebo administrativní pracovnice.
„Pročítám to tady, jenže nabídka volných míst mi moc nevyhovuje. Nejraději bych prodával nebo zase dělal skladníka, ale práci marně hledám už třetí měsíc,“ posteskl si vyučený prodavač Martin Velík z Opařan (42). Z podpory 4800 korun naštěstí živí jen sám sebe a bydlí ve vlastním domě.
Jak naznačila Dagmar Kulvaitová, s novými volnými pozicemi ve firmách se počítat příliš nedá. A to ani v tak velkém závodu, jakým je táborský Brisk.
„Nedostatek pracovníků nemáme, ale na druhé straně se nebráníme kontaktu se zajímavými lidmi, to znamená z pohledu jejich pracovní historie nebo profese. Tímto způsobem chceme i nadále zlepšovat strukturu pracovníků,“ vysvětlil majitel firmy Mojmír Čapka. Firma výrobu zatím neomezuje, plán se drží standardních čísel.

Rok 2009 přinesl řadu změn a novinek. Jednou z nich je i jiný systém vyplácení podpory v nezaměstnanosti, který má lidi motivovat k větší aktivitě při hledání nového místa.
Kolik tedy od státu nezaměstnaný dostane? Za první dva měsíce 65 procent z průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. Další dva měsíce 50 procent a po zbývající podpůrčí dobu pětačtyřicet výdělku nebo vyměřovacího základu. Při rekvalifikaci činí podpora 60 procent.
Doba, po kterou nezaměstnaný může podporu dostávat se ale zkrátila. „Do padesáti let věku je podpora pětiměsíční, od padesáti do pětapadesáti je osm měsíců, a nad tuto hranici jedenáct,“ upřesnila mluvčí táborského úřadu práce Dagmar Kulvaitová.
K 31. prosinci registroval úřad celkem 2961 nezaměstnaných, což je o 418 více než ke konci minulého měsíce. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, kdy práci hledalo 2637 lidí, se počet uchazečů zvýšil o 324 osob.
„V prosinci se nově přihlásilo 672 lidí. Je to o 245 uchazečů více než v listopadu a o 222 více než v prosinci v roce 2007,“ dodala mluvčí.
Ke konci prosince nahlásili zaměstnavatelé celkem 364 volných míst. Je to o 185 míst méně než v listopadu a o 598 méně než loni. Nyní tedy na jedno místo připadne 8,1 uchazeče.
Nezaměstnanost se ve sledovaném měsíci drží těsně pod pěti procenty, a sice 4,98.