Babyboxy mají řadu příznivců, ale i odpůrců. Zatímco v písecké nemocnici si ho nemohou vynachválit, v klatovské jsou proti němu protesty, i když ještě nebyl nainstalován. V Táboře zatím není rozhodnuto.

Koncem května měl se zakladatelem babyboxů Ludvíkem Hessem jednat ředitel táborské nemocnice Ivo Houška. Nejednal. „Už jsme měli i smluvenou schůzku, pak ji ale pan Hess zrušil. Ze zdravotních důvodů. Žádná další už se nekonala,“ uvedla primářka dětského oddělení nemocnice Jana Chocholová. Proti schránkám nic nenamítá. „Nic proti nim osobně nemám, ale nějaký atest by takové zařízení mít mělo. Babybox by měl být bezpečný především pro dítě samotné,“ tvrdí primářka Chocholová.

V Písku otevřeli babybox v lednu a první odložené miminko na sebe nenechalo dlouho čekat. Už v březnu v něm našli Gábinku, první jihočeské „baby z boxu“. „Naše zkušenosti jsou velmi dobré. Gábinka Písecká je toho důkazem. Takže svůj význam takové zařízení má. Původně sice vládly trochu obavy, že bude zařízení zneužíváno, to se ale nepotvrdilo,“ shrnula zástupkyně primáře dětského oddělení nemocnice v Písku Jana Matoušková. K případnému certifikátu, nebo atestu se ale vyjádřit odmítla. To prý je věcí zakladatele babyboxů Ludvíka Hesse.

Krátce před Hessovou nabídkou umístit v táborské nemocnici babybox bylo nalezeno dítě odložené v igelitové tašce u Lužnice. „Šlo určitě o zoufalý čin matky, která neměla jinou možnost. Kdyby tady babybox byl, asi by volila jinou cestu,“ podělila se o svůj názor Monika Nováková z Tábora.

Alena Řezáčová