Přišel na prahu dospělosti a zůstal. Nevylučuje ovšem, že se na místo svého dětství a dospívání nevrátí. Alespoň z části. Na Novou Ves ovšem zanevřít nehodlá.Václav Novotný přišel do malé vesničky na jihu Čech v šestnácti letech.
Na Šumavu odešel jeho otec za prací. Po letech se už i s rodinou do své rodné vesnice vrátil.

„V roce 1972, když mi bylo šestnáct let, tady moc domků nestálo. Naštěstí jsem ze silného ročníku a mých vrstevníků tady bylo dost, což mi i pomohlo ve zvykání na nové prostředí. Rodiče tady postavili dům a v něm bydlíme dosud. Dvacet let poté, co rozpustili můj bývalý podnik, doma i podnikám,“ ve zkratce zmiňuje svou minulost i současnost Novotný.

V Nové Vsi je spokojený, ale po šumavských kopcích se mu stýská. Za lyžováním se proto na Šumavu rád vrací, když čas dovolí. Za prací cestovat nemusí, té má dostatek doma.
„Určitě je to výhoda. Na druhou stranu tady za prací nikdy nezavřu dveře. Když někdo něco potřebuje udělat na autě, ví, že mě i o víkendu doma najde,“ říká.

Ale nejen prací živ je člověk. A v Nové Vsi, stejně jako většina obyvatel je i Václav Novotný členem sboru dobrovolných hasičů.
Bez nich by se podle starosty obce Karla Hodiny neobešla téměř žádná akce. Muži i ženy od hasičů organizují kulturní akce na Velikonoce, pouť, posvícení a akce pro děti.

„Hasiči jsou hybnou silou. Jejich parta je vždy k dispozici v případě, že je třeba v obci něco udělat. Stačí jim říci a je to. Zvládnou jarní úklid, natřou zábradlí, každoročně nový nátěr nemine ani patníky kolem největšího místního rybníka Vajgar, starají se o požární nádrž, která se využívá i ke koupání,“ vyjmenovává pouhou část aktivit hasičů starosta obce.

A pochvaluje si nejen hasiče. Je spokojený se všemi obyvateli, kterým již čtyři roky starostuje. Podle informací, které má od jiných starostů dalších obcí, ne vždy je spolupráce s obyvateli na takové úrovni jako v Nové Vsi.

Jsou Novoveští vůbec s něčím nespokojení?
„Dříve si stěžovali na špatnou vodu na koupání v požární nádrži, ale to už je od letošního roku v pořádku. O dalších problémech se zatím nezmiňují. Vědí, že můžeme udělat jen to, co nám dovolí rozpočet,“ říká Hodina.

Obec hospodaří vyrovnaně a do žádných investičních akcí, které by snad nemohla zvládnout, se nepouští.
Přispívá na dopravu dětí do školy. Do základní školy v Chýnově dojíždí osmnáct dětí, pro něž zajíždí autobus až do vsi. Ti starší mají díky dobré dopravní obslužnosti kvalitní spojení do středních škol v okolních městech.

„Rozpočet bez dluhů jsem převzal a určitě ho ve stejném stavu chci i předat,“ zdůrazňuje starosta.
Počínání obce oceňuje i Novotný.
“Dělá se to, co je třeba. Určitě to není s těmi penězi, co jsou k dispozici na vyskakování, ale nemyslím si, že by tady něco vysloveně scházelo. Ke sportování slouží fotbalové hřiště i tenisový kurt. A bavit se máme taky kde,“ spokojeně konstatuje Novotný.

A jaká ves, která má 109 čísel popisných a 289 stálých obyvatel se může pochlubit, že má dvě hospody a obchod? Každá hospoda navíc točí jiné pivo, takže znalci piva mají na výběr. Obě shodně nabízejí i plátno na shlédnutí sportovních přenosů. „Když byly přenosy z Nagana, scházeli jsme se před plátnem pravidelně. Přece jen se takové utkání vnímá jinak, než doma u televize,“ dodává Novotný.

Výhodu spojení hospody a obchodu musí ocenit i manželky. Když jim v kuchyni něco chybí, stačí pověřit manžela, který jde na pivo, aby z hospody potřebnou věc donesl. Pro hospodského Jaroslava Bartáčka je to otázka několika kroků, aby došel z výčepu do obchodu, které jsou v jednom stavení vedle obecního úřadu. Není nad spokojeného hosta, který se tím pádem určitě rád k oboustranné spokojenosti vrátí. Před časem byl ve vsi výčep i v kulturním domě, ale čas ukázal, že takový počet je na tak malou vesničku přece jen zbytečný. Možná někdy v budoucnu.

O výstavbu má zájem stále dost lidí. „Lidé se na volné parcely ptají každý týden, ale ty nejsou,“ říká místostarostka obce Vladimíra Hladíková. Na těch současných postavili své domy převážně lidé z Tábora, ale našlo by se i pár místních.

Situace by se měla zlepšit, protože od loňska má obec hotový nový územní plán.
„Zájemci ale musí ještě vyčkat, až se obec zmátoří, aby se mohla pustit do výstavby inženýrských sítí,“ vysvětluje Hodina.
Letošní rok totiž udělal v obecní pokladně přece jen průvan. Osmnáct milionů stála nová kanalizace, na kterou obec přispěla šesti miliony ze svého rozpočtu. Zbývající částku hradilo ministerstvo zemědělství. Jinak většina prací, které se v obci provádějí, probíhá v její režii.
Před pěti lety obec investovala do protipovodňových opatření a na rybníku na návsi udělala přeliv a rozšířila koryto i most. Na podzim čeká vypuštěný rybník v parčíku na návsi vybagrování.

Obec se může pochlubit i plnou školkou dětí. Své ratolesti sem vozí rodiče i z Turovce, Dlouhé Lhoty, Radenína. Za poslední čtyři roky obec investovala do školky půl milionu, aby se kapacita školky zvýšila z 23 na současných 28 dětí. Ani v budoucnu nehrozí školce dětí nedostatek a malá kapacita. Jen v letošním roce se jich v Nové vsi narodilo osm.


Kromě školy nemusí mít obavy o existenci ani místní zemědělské družstvo, v jehož čele stojí pátý měsíc Josef Jůza, dřívější agronom. V roce 2001 prošel kravín velkou rekonstrukcí. Zaměstnává celkem 23 mužů a žen místních i přespolních. Podle předsedy ani není problém obsadit případné volné místo. Lidé se o zaměstnání zajímají sami.

Pavlína Macelová