Podle starosty Štěpána Pavlíka se investice nevyšplhala ani na původní odhadovanou částku 100 milionů bez DPH. „Povedlo se nám vše vysoutěžit za 85 milionů bez DPH. Stavební firma nyní vyúčtovala nějaké vícepráce, navýšení ceny o dílo činí ale jen 8,18 procenta,“ vyčíslil s tím, že i tak investice zůstala pod předpokládanou hodnotou a celková suma za rekonstrukci je 92,2 milionu bez DPH.

Vrátí vrby a upraví i další zeleň

K lávce podél břehu údolní nádrže se podle mluvčího města Luboše Dvořáka vrátí ještě letos na jaře i dvacet vrb, které tu zejména starousedlíkům schází. „Půjde o vrby bílé, speciální kultivar rychle rostoucích dřevin. K jejich návratu by mělo dojít v dohledné době,“ vysvětlil.

Během posledních dnů už stavebníci ladí poslední detaily na kamenném obkladu vnitřní lávky. Kromě výsadby stromů ale vznikl i nový nápad. Jedná se o úpravu malého plácku na pěší lávce pro veřejnost v místě, z kterého se schází k vodopádu. „Chceme s odborem životního prostředí zušlechtit ještě trojúhelník zeleně po levé straně přechodové lávky ve směru z centra. Půjde o investici asi za pět set tisíc, aktuálně je tam nevzhledná vývěska, rozpadlý chodníček a několik laviček,“ popsal současný stav Štěpán Pavlík.

Silnici opraví kraj

Jak už Deník dříve informoval, o úpravu nerovné silnice, kterou nevlastní město, by se podle radnice měli postarat zaměstnanci Správy a údržby silnic Jihočeského kraje ze závodu v Táboře. „Správa a údržba silnic si pořídila plánografem měření nerovností komunikace na mostě. V určitých úsecích to přesahuje normové hodnoty. Kdy, za kolik a v jakém rozsahu se samotné opravy uskuteční, takové detaily skutečně neznáme,“ doplnil starosta. „Až budeme znát podrobnosti k opravě, včas je předáme obyvatelům města,“ uzavřel.

Údolní nádrž Jordán

Název je odvozen od biblické řeky Jordán v Palestině. Je nejstarší dochovanou evropskou nádrží vůbec. Uvádí se, že byla vybudována na konci 15. století, patrně v roce 1492. Od roku 1992 je kulturní památkou. Hráz má 265 metrů, výška Jordánského vodopádu dosahuje 18 metrů. Jedním z největších zásahů byla v letech 2011 až 2014 celková obnova Jordánu za 466 milionů, kdy došlo k vybudování nových spodních výpustí a odbahnění celého dna. Archeologové z Husitského muzea tu tehdy objevili pozůstatky osídlení z doby bronzové. Za nejcennější nálezy, historické dřevěné výpusti, dostali cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro (Dědictví pro budoucnost) v kategorii Objev, nález roku 2013.