VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jordán uspěl. Jeho historická výpust je objevem roku

Tábor - Archeologové z Husitského muzea se zasloužili o to, že do Tábora míří titul Objev roku 2013. Od Národního památkového ústavu ho získal systém výpusti Jordánu z 15. století.  

24.9.2014 AKTUALIZOVÁNO 24.9.2014
SDÍLEJ:

Historická výpust Jordánu z 15. století. Foto: Hana Zahradníková

S odstupem týdne na sebe Tábor stáhl celorepublikovou pozornost již podruhé. Po revitalizaci Tismenického údolí nyní uspěl s objevením systému původní dřevěné výpusti Jordánu. Nominace přišla v červenci, kdy v této kategorii soupeřila ještě se středověkými nástěnnými malbami v kostele sv. Havla v Kuřívodech na Liberecku a s archeologickým odkryvem duchovně vzdělávacího centra Jednoty bratrské v Přerově na Olomoucku.

Titul nejvyšší teď směřuje do jihočeského Tábora. Kromě vodohospodářského zařízení je mezi oceněnými obnova kostela sv. Kateřiny v Křižovatce na Karlovarsku, aktivity ve prospěch záchrany souboru kostelů na Broumovsku a zachování unikátního historického inventáře v části vily na Vinohradech obývané Karlem Čapkem. Ty všechny  byly oceněny jako inspirativní příklady přístupu k památkové péči a staly se prvními nositeli Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro, Tábor v kategorii objev/nález roku. 

"Za objev této ojedinělé středověké památky technického rázu bylo ocenění uděleno Husitskému muzeu v Táboře, které pod vedením Rudolfa Krajíce provedlo záchranný archeologický výzkum. Odkryté dřevěné konstrukce, jejichž nejstarší části jsou dendrochronologicky datovány do roku 1492, přinášejí zásadní informace o technickém řešení regulace vodního režimu v umělých vodních nádržích v pozdním středověku. Udělení Ceny NPÚ Patrimonium pro futuro této památce zároveň upozorňuje na šíři našeho kulturního dědictví, jehož ochrana by měla být rozšířena na různé typy staveb," uvedla za NPÚ jeho mluvčí Jana Tichá. 

Vedoucího archeologů Rudolfa Krajíce zpráva nejen potěšila, ale tohoto ocenění si velmi váží. "Už nominaci jsem považoval za mimořádnou čest, vždyť za kraj šly jen dva projekty a já nevěřil, že bychom v celostátním měřítku takto uspěli. Je to vůbec poprvé v mé kariéře, kdy nám bylo podobné ocenění uděleno. Navíc nyní jde o prestižní cenu, protože je udělována poprvé," vyjádřil se pro Táborský deník.  

Seznam nominovaných projektů:

1. Obnova památky, restaurování:

Stavební sanace zříceniny Nový Hrad u Kunratic a přemostění hradního příkopu
Nominováni byli: odbor rozvoje veřejného prostoru Magistrátu hl. m. Prahy (dříve odbor rozvoje veřejného prostoru), pověřený pracovník Ing. arch. Anna Anděrová

Nástěnná a stropní výmalba tanečního sálu zámku v Nebílovech
Nominována byla: ak. mal. Karine Artouni

Vestibul a sala terrena na zámku Trpísty
Nominováni byli: stavební firma Bolid M, s. r. o., zastoupená Lukášem Havlíkem, a kolektiv restaurátorů

Kostel sv. Kateřiny, Křižovatka - VÍTĚZ KATEGORIE
Nominováni byli: obec Křižovatka, starosta Jan Strachota

Areál Lorety v Rumburku
Nominováni byli: Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk, Mgr. Klára Mágrová

Obnova židovských památek v České republice – projekt 10 hvězd
Souborná nominace: Federace židovských obcí v ČR, koordinátor projektu Ing. Jan Kindermann

2. Objev, nález roku:

Nález systému historických výpustí v hrázi rybníka Jordán v Táboře - VÍTĚZ KATEGORIE
Nominováno bylo: Husitské muzeum v Táboře

Středověké nástěnné malby v kostele sv. Havla v Kuřívodech
Nominován byl: ak. mal. Václav Potůček, restaurátor

Archeologický odkryv základů duchovně-vzdělávacího centra Jednoty bratrské v Přerově
Nominováni byli: Archaia Olomouc, o. p. s., spolu s Muzeem Komenského v Přerově

3. Prezentace hodnot:

Publikace Pozdně gotické kostely na rožmberském panství
Nominován byl: autor knihy PhDr. Roman Lavička, Ph.D.

Výstava Zničené židovské památky severních Čech 1938–1989
Nominována byla: Společnost pro obnovu památek Úštěcka

Občanské sdružení Omnium za soustavnou aktivizační činnost ve prospěch záchrany souboru tzv. broumovské skupiny kostelů - VÍTĚZ KATEGORIE
Nominováno bylo: Omnium, o. s., Ing. Jakub Děd

Publikace Sgrafita zámku v Litomyšli
Nominováni byli: Pavel Weisser (editor), Martin Boštík, Petra Lesniaková, Eliška Racková, Jiří Slavík, Jan Vojtěchovský (autoři)

Občanské sdružení Za krásnou Olomouc
Nominováno bylo: Za krásnou Olomouc, o. s.

Sekce Zápisníček na internetových stránkách Archaia Brno, o. p. s.
Nominován byl: kolektiv pracovníků Archaia Brno, o. p. s.

Výstava Opavské hradby s doprovodnou publikací a programy
Nominována byla: Opavská kulturní organizace, p. o.

4. Záchrana a obnova památky:

Část dvojvily bratří Čapků čp. 1853 na Vinohradech, Praha 10 - VÍTĚZ KATEGORIE
Nominována byla: městská část Praha 10

Budova chlévů v areálu Třebešice
Nominováni byli: Ing. Igor Valda, Ing. Eliška Valdová, Vojtěch Valda, Nikola Valdová

Usedlost Žitovlice čp. 24
Nominován byl: Ing. Otakar Otta

Areál lázní v Kyselce
Nominováni byli: Lázně Kyselka, o. p. s., ředitel Miroslav Perout, DiS.

Hlavní oltář v kostele sv. Jiljí v obci Bezděz
Nominováni byli: J. M. can. Mgr. Jan Nepomuk Jiřiště in memoriam, ak. mal. Alena Moravcová

Záchrana jihovýchodního torza zříceniny hradu Brandýs nad Orlicí
Nominováni byli: město Brandýs nad Orlicí a Sdružení pro záchranu hradu Brandýs nad Orlicí, o. s.

Vodní mlýn v Rybníkách
Nominován byl: Ctibor Drápal, Rybníky

Zámek v Červené Řečici
Nominován byl: Ing. Vladimír Moškoř

Soubor drobných sakrálních památek (kaple, boží muka) na Opavsku
Nominováno bylo: občanské sdružení Za Opavu

Zřícenina hradu Starý Světlov
Nominováni byli: František Koudelka, starosta Podhradí, a Martin Petrůj, konzervační práce

5. Osobnost památkové péče:

Prof. PhDr. Tomáš Durdík, DrSc., in memoriam

Generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková se kromě Cen NPÚ Patrimonium pro futuro v řádných kategoriích rozhodla na doporučení odborné komise udělit dvě zvláštní ocenění. První z nich patří Vladimíru Moškořovi za obnovu zámku v Červené Řečici, která je prvním úspěchem dlouhodobé iniciativy směřované k záchraně památky, jejíž výsledky byly dlouho nejisté. Jeho příklad dokládá, že za památky se vyplatí bojovat i ve chvíli, kdy se to zdá nesmyslné. Navíc dokládá prospěšnost spolupráce soukromých majitelů (investorů) a zástupců NPÚ.

Druhým zvláštním oceněním generální ředitelka zhodnotila rozsahem a kvalitou ojedinělou záchranu maleb Antonína Tuvory na stropě a stěnách tanečního sálu zámku Nebílovy. O pečlivě provedený restaurátorský zásah se zasloužila akademická malířka Karine Artouni se svým týmem.

 

Autor: Alena Šatrová

24.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 25 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů operátor CNC strojů - ohraňovací lis. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: obor zámečnictví, Plat: 160 Kč/hodinu,stravenky 80Kč/den, Požadavky: Znalost výkresové dokumentace, Práce s PC, Fyzická zdatnost, Nástup možný ihned - domluva termínu výběrového řízení: telefonická nebo e-mailová. Pracoviště: Js laser s.r.o., Chýnovská, č.p. 503, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Tereza Brandštýlová, +420 605 065 619.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Dispečer 25 000 Kč

Dopravní dispečeři Dispečer/dispečerka tuzemské a mezinárodní kamionové dopravy. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné pro absolventy., - AJ případně NJ základní znalost, ŘP výhodou, - po zapracování rychlé navýšení mzdy + osobní ohodnocení, Zaměstnanecké výhody: stravenky, příspěvek na dopravu do zaměstnání, služební telefon i pro soukromé využití., Kontakt: emailem, telefonicky (kdykoliv).. Pracoviště: Studenovský trans s.r.o.- pracoviště, Průmyslová, č.p. 451, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Radek Studenovský, +420 725 896 988.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 200 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Dělníci v oblasti výstavby budov. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MÍSTO VÝKONU PRÁCE: okres Tábor., Pomocné stavební práce v okrese Tábor. Vítána praxe ve stavebnictví. Pracovitost, spolehlivost, zodpovědnost., Kontakt: telefonicky.. Pracoviště: V&d company s.r.o.- tábor, Sokolovská, č.p. 2365, 390 03 Tábor 3. Informace: Viktor Chonka, +420 773 655 626.

Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 25 000 Kč

Strojírenští technici projektanti, konstruktéři Konstruktér úseku autoelektroniky. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou. Vhodné pro absolventy., Náplní práce je konstrukční návrh strojních součástí a skupin pro obor automotive, konstrukce výrobků a návrh plastových dílů, zpracování a kompletace konstrukční výrobní dokumentace a zadávání výroby do nástrojárny., Požadované vzdělání: SŠ/VŠ strojírenské nebo elektro., Dále požadujeme:, - znalost technického kreslení, zásady a postupy konstruování, - orientace ve vývoji trendů v oblasti nových materiálů, technologií, návrhu elektronických obvodů a snímačů, zkušebních metod, - pasivní znalost AJ (porozumění textu), - práce s 3D návrhovým systémem SolidWorks výhodou, - znalost norem pro automotive výhodou, - řidičské oprávnění skupiny B, Zájemcům nabízíme práci ve stabilní a dynamicky se rozvíjející společnosti se zajímavým finančním ohodnocením. Dále možnost podílet se na vývoji nových technologií, profesní růst, prostor pro samostatnost a kreativitu., Zaměstnanecké výhody: podnikové stravování, dovolená navíc, podnikový lékař a zubař v areálu společnosti, odměny za pracovní výročí, odměny za zlepšovací návrhy a sleva v podnikové prodejně., Kontakt: zaslání životopisu.. Pracoviště: Brisk tábor a.s., Vožická, č.p. 2068, 390 02 Tábor 2. Informace: Dana Štegerová, +420 731 557 733.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Proces výroby dřevěné misky ukazoval na Selských slavnostech v Holašovicích Martin Kanáloš, který sem přijel ze Slovenska.

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Mistr korytárstva. Motorovka a pak ruce.

Linduška obsadil na ME 5. v triatlonu místo
3

Linduška obsadil na ME 5. místo v triatlonu

Jihočeši velmi úspěšní na mistrovství světa maket letadel.

ÚSPĚCH. Na vojenské základně švýcarského letectva v Meiringenu proběhlo mistrovství světa maket letadel. Uskutečnilo se za krásného počasí na pěkném letišti zaklíněném v alpském horském masivu.

Soběslav hostila tradiční festival dechových hudeb Kubešova Soběslav

Soběslav - Již 24. Mezinárodní festival dechových hudeb se o víkendu 20. až 22. července konal na fotbalovém stadionu v Soběslavi.

OBRAZEM: Footfest letos nabídl dvojnásobek zábavy

Želeč – Letošní hudební a sportovní festival Footfest nabídl dvojnásobek zábavy, pořadatel zvětšil areál, přibyla dvě pódia a také rozšířil doprovodný program, v kterém myslel na celé rodiny. Vystoupilo na čtyřicet kapel nejen českých, ale i zahraničních a návštěvnost překročila předpokládaných šest tisíc hostů.

Středověký říční člun na Jordánu

Tábor - Návštěvníci Sokolské plovárny v Táboře se mohli v pátek 20. července přenést v čase do středověku a poznat život tehdejších rybářů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT