Cihlářská pec a středověká cihelna. To jsou nejnovější objevy, které se podařily nalézt archeologům z Husitského muzea v odbahňovaném Jordánu v místech, kde je Sokolská plovárna.

Cihelna se podle vedoucího archeologického výzkumu Rudolfa Krajíce rozkládala na ploše tisíc metrů čtverečních. Odborníkům to napověděla odpadová vrstva složená z cihel, dlaždic či střešní krytiny. Archeologové rozeznali také unikátní pozůstatek – cihlářskou vypalovací pec – o půdorysu tři krát tři metry.

„Severně od pece se v terénu zachovaly výjimečné pozůstatky středověké cesty. Z dokumentováno je zatím jen 120 metrů," popsal Rudolf Krajíc s tím, že z tohoto místa se podařilo získat podkovy a velké množství kovaných hřebů z vozů a kol.
Podle manažera projektu obnovy Jordánu Karla Hotového, archeology práce na odbahňování vůbec neomezují.

„Nádrž je dost velká, aby se tam pohodlně vešli nejen stavební stroje a stavbaři, ale také archeologové, kteří na místě objevují stopy dávné minulosti. Musím říct, že spolupráce s muzeem je velmi dobrá. Vždy, když potřebujeme, vyhoví nám," pochvaloval si součinnost Karel Hotový.

Už v listopadu loňského roku se archeologové mohli pochlubit výjimečným nálezem, který nečekali. Radost jim tehdy způsobily střepy keramiky, jejíž přesné stáří určovali uhlíkovou metodou. Odhadem šlo o tři tisíce let starý poklad.