Sečteno, podrženo. Policejní pyrotechnici udělali tečku za průzkumem v Jordánu. Zaevidovali 712 kusů různé munice a k tomu v kilogramech vyčíslený nález trhaviny a pěchotní munice, těch je celkem šestašedesát kilo.

Mezi výčtem nálezů chybí obávané letecké pumy, které měly na Tábor dopadnout během II. světové války. „Tyto informace vedli táborské policisty, Munice. Ilustrační foto.hasiče, zdravotní záchranáře a zástupce města k přípravě rozsáhlého bezpečnostního opatření. K naplnění nejvážnějšího scénáře naštěstí nedošlo," připomíná mluvčí táborských policistů Miroslav Doubek plán evakuace obyvatel. Pokud by na něj došlo, mohl zasáhnout až 10 tisíc lidí ze širšího okolí nádrže.
Pro tuto chvíli by bylo v pohotovosti 600 policistů, hasičů, zdravotníků a vojáků. „Opatření takovéhoto rozsahu doposud nemělo v České republice obdoby," dodává Miroslav Doubek. Evakuační plán teď mizí do šuplíku.

„Opatření k Jordánu posledního července končí 
a s tím tedy i evakuační plán," potvrdil manažer projektu obnovy Jordánu Karel Hotový, vedoucí odboru investic 
a strukturálních fondů městského úřadu.

Protože pyrotechnici dokázali v bahně nalézt stovky kusů zbraní, munice, ale i dalších předmětů, je nyní Jordán čistý. „To je důležité hlavně ve chvíli, kdy klesá voda a obnažená stará munice není rozeznatelná od kamene. Z Jordánu je teď ale všechno pryč," dodal úředník Karel Hotový.

Závěrečnou tečku za prací na Jordánu připravují také archeologové z Husitského muzea. Cesta k ní je ale dlouhá. „My druhou etapu teprve zahajujeme a máme na ni dva roky od ukončení terénních prací," naznačil šéf archeologů Rudolf Krajíc.
Nyní je čeká výzkum nálezů, jejich evidence, doplnění fotografiemi, kresbami a analýzami. Na rozluštění vzkazu z historie spolupracují i se zahraničními odborníky.

Který nález je tím TOP, ale Rudolf Krajíc říct nechce, všechny si podle něj zaslouží stejně velkou pozornost.
„Všechny jsou super významné, ale záleží, z jakého úhlu pohledu se na ně díváte. Některé přinesly důležité poznatky k historii Tábora, další jsou významné z technického hlediska, pro jiného jsou nejdůležitější pravěké nálezy," vysvětlil Rudolf Krajíc.

Tajemství bahna

Veřejnost podle něj nejvíc potěšilo objevení historických výpustí Jordánu, jeho osobně pak překvapilo všechno.
„Na rozdíl od jiných já jsem spíš očekával hmotné a movité nálezy v bahně a rozhodně ne tak staré pozůstatky sídlišť," dodává archeolog.
Například hned v listopadu roku 2012 objevili 3000 let starou keramiku. Tehdy byl Rudolf Krajíc skutečně překvapený. „To jsem nečekal," přiznal před dvěma lety a stejné nadšení sdílel i jeho kolega František Janda: „Je to hodně překvapivé a pro odborníky velmi zajímavé," dodal.

Další překvapení na sebe nenechalo čekat. Následující rok v únoru se z bahna vynořily cihlářská pec a středověká cihelna, které položily otázky, kdy a v jaké podobě vlastně Jordán vznikl. Pak přišlo léto a s ním objevení výpustí z poloviny 18. století.