Největší starosti v minulých dnech způsobila Vltava. Ta překročila v noci o Štědrém dnu podle Kateřiny Štěrbové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Českém Krumlově i 3. stupeň povodňové aktivity. V úterý v 10.30 dopoledne byl podle měřicích stanic meteorologů a Povodí Vltavy průtok Vltavy v Zátoni 73 kubíků za vteřinu a hladina tam dosáhla 142 centimetrů, v Českém Krumlově byl průtok 76 metrů krychlových za vteřinu a hladina měla výšku 192 centimetrů. „Otava je na normálu, bude mírně kolísat,“ doplnila Kateřina Štěrbová, hydroložka z českobudějovické pobočky ČHMÚ.

Nežárka a Lužnice zůstávaly vysoko

„V povodí Lužnice je překročen první stupeň povodňové aktivity a na střední a dolní Nežárce i druhý stupeň. Čekáme, že zítra už druhý stupeň na Nežárce nebude,“ připojila bilanci dalších jihočeských toků Kateřina Štěrbová. Obecně ale zdůraznila, že všechny vodní toky v kraji jsou na několikanásobném průtoku ve srovnání s dlouhodobým měsíčním průměrem. Například v Bechyni na Lužnici byl aktuální průtok v 10.30 120 metrů krychlových za vteřinu a výška hladiny byla 280 centimetrů, Nežárka v Lásenici měla před polednem výšku 194 centimetrů a průtok 40 kubíků za vteřinu.

Lipno zadržuje vánoční povodeň. Na snímku zaplavené nástupní místo vodáků v Pěkné nad Novou Pecí.
Lipno zadržuje povodeň ze Šumavy. Podívejte se, jak se vylévá z břehů
Lipno zadržuje vánoční povodeň. Windy Point v Černé v Pošumaví se ocitl skoro celý pod vodou.
Sucho versus povodeň. Hladina Lipna se během pár měsíců zvedla o dva metry

Hladina Lipna podle webu Povodí Vltavy dosahovala 26. prosince v poledne na kótu 725,12 metrů nad mořem. Hladina zásobního prostoru, který slouží k manipulaci s vodou za obvyklých okolností už byla překročena, protože je 724,90 metrů nad mořem. Například 20. prosince byla hladina 724,24 metrů nad mořem, ještě o necelých 70 centimetrů níže. Přítok do Lipna už ale v úterý výrazně klesal. Přesto Povodí Vltavy zvedlo odtok v poledne na 56,24 kubíků za vteřinu. O hodinu dříve byla hladina Lipna ještě o centimetr výš, nejvíce za poslední dny a odtok byl podle webu Povodí Vltavy na úrovni 47,98 kubíku za vteřinu. Pro srovnání - podle stejného zdroje byl odtok 20. prosince na úrovni 1,60 kubíku za vteřinu.

V úterý po poledni už ale klesaly hladiny menších přítoků Vltavy, protože byly za kulminací. Tak se zvýšený odtok z Lipna do řeky snáze „vešel“.

Srážky jen ojediněle

Meteorologové očekávají v příštích dnech až do pátku už jen ojedinělé slabé dešťové přeháňky a teploty nad nulou. Podle Markéty Augustinové z českobudějovické pobočky ČHMÚ bude ve středu k ránu mezi 3 °C až nulou a ve středu odpoledne nejvyšší teploty dosáhnou 6 °C až 9 °C.

Černovický potok a Lužnice na Táborsku způsobily lokální povodně. Na snímcích Soběslav, Klenovice, Tučapy, Sedlečko a Planá nad Lužnicí.
Lužnice a Nežárka na Táborsku postrašily, někde jsou stále mimo koryta

Meteorologové z ČHMÚ patří k těm, kteří musejí i o víkendech či svátcích do práce. V Českých Budějovicích kromě dalších povinností drží stálou službu každý den od 5.30 do 17.30 hodin. Denně se také koná dopolední porada zástupců všech poboček, kde se konzultují předpovědi nebo vydávání výstrah. Markéta Augustinová přitom připustila, že vánoční služba letos pro meteorology byla složitější než jindy. „Před Vánoci sněžilo, foukalo, očekávaly se povodně,“ konstatovala Markéta Augustinová. V Českých Budějovicích sídlí pobočka ČHMÚ v jižní části města v Rožnově a po kraji využívá k předpovědím i síť automatických stanic.