Loni v Táboře podalo přiznání celkem 14 200 poplatníků, přičemž předkpokad byl sedmnáct tisíc. Letos by mělo tiskopis odevzdat kolem 15 tisíc poplatníků. Je však omyl se domnívat, že přibylo podnikatelů a živnostníků.

„Je to způsobeno spíš tím, že za lidi, kteří přišli o práci, daňové přiznání nebude dělat jejich bývalý zaměstnavatel, ale musí to udělat sami,“ vysvětlil ředitel finančního úřadu (FÚ) Zdeněk Bočánek.

Ke včerejšímu datu už v podatelně registrují 1150 přiznání, což je ve srovnání se stejným obdobím roku 2009 o sedm procent víc. Podle Bočánka však z tohoto čísla nejde zatím nic usuzovat. Může jít jen o slabý signál, že lidé nebudou svou povinnost odkládat až na poslední dny před 31. březnem.

Táborský úřad registruje ve výběru za loňský rok propad ve výši 94 milionů korun. Část z této sumy by se měla do inkasa promítnout letos.

„Loni na krizi dobře zapůsobilo rozhodnutí ministerstva, které zrušilo povinnost odvádět zálohy na příjmové daně subjektům s maximálně pěti zaměstnanci. Tyto peníze, které způsobily propad za loňský rok, by se měly vybrat letos. Ovšem subjekty, které budou ve ztrátě, neplatí nic,“ vysvětlil ředitel.

Pro letošní rok už ministerstvo odklady nepovolilo, přesto má každý poplatník možnost požádat o stanovení záloh v jiném režimu.

Od fyzických osob se loni vybralo 24 milionů, což představuje šedesátiprocentní pokles oproti roku 2008.

U právnických osob je pokles zhruba o pět procent nižší, tedy 55 procent, a tyto subjekty na daních zaplatily 188 milionů.

„Tyto výpadky pak nahrazují zvýšené sazby spotřební daně a daně z přidané hodnoty,“ zdůvodnil růst těchto daní Zdeněk Bočánek.

Pomoc techniky

Do komunikace mezi firmami a finančním úřadem vstoupily loni v závěru roku nově zavedené datové schránky. Finančnímu úřadu nesou první pozitivní výsledky.

Schránky zrychlují i proces podávání daňových přiznání a navíc šetří i finance. Bočánek je přesvědčený, že brzy nastane doba, kdy tento způsob převáží nad klasickým vyplňování tištěného formuláře. Podle jeho zkušeností systém po počátečních úskalích dnes už funguje bez problémů.

Táborský finanční úřad přes datové schránky odešle v průměru 50 zpráv denně a přijme 15 zpráv.

Úředníci by uvítali, kdyby si schránky zavedli i ti, kteří tuto povinnost nemají.

Vždyť i zavedení elektronického podání se projevilo jako velký přínos. Pro další šíření tohoto systému uspořádá FÚ 11. března pro vybrané subjekty odborný seminář, který představí jeho klady.

Stalo se již zvykem, že s výběrem přiznání pomáhají pracovníci FÚ přímo v terénu. I letos ušetří cestu do Tábora lidé ze spádového území Bechyně, Mladé Vožice a Sezimova Ústí.

V březnu FÚ i upravuje pracovní dobu: od 8. března bude otevřeno i mimo úřední dny a od 22. března navíc každý den až do posledního března do 18 hodin. Dveře podatelny i pokladny se pak otevřou i v sobotu 27. března, a to od osmi do 12 hodin.

Kdy a kde poradí

10. a 17. března - Městský úřad Bechyně a Mladá Vožice od 13 do 17 hodin, Sezimovo Ústí od 14 do 16 hodin

ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy_region/nove-dane-jak-na-ne-poradi-martin-janecek20100208.html