Za 90 dní chce pokořit ve vzduchu 9 tisíc kilometrů. Bude se jednat o světový rekord ve vytrvalostním etapovém letu na motorovém padákovém kluzáku.
Ve středu dopoledne přistál pilot propagátor létání Miroslav Oros po více než hodinovém letu z Tchořovic na táborském letišti u Čápova dvora.

„Loni v létě jsem v Čechách na prezentaci firmy, pro kterou oba létáme, potkal Benjamina Jordana, který je současný držitel rekordu. V létě roku 2009 uletěl 8008 kilometrů v Kanadě a letěl přes letní tábory pro děti z neúplných rodin,“ vysvětlil inspiraci pro svůj pokus o rekord Oros.

Jelikož on sám se od roku 2006 angažuje v Nadaci táta a máma a ve Fondu sportovců která podporuje sportovní aktivity dětí z dětských domovů volba byla jasná. Rozhodl se letět přes dětské domovy.

„Pokouším se děti namotivovat, aby si dávaly cíle a zároveň nalákat nějaké sponzory,“ vysvětlil pilot.
Hlavním cílem projektu je vzkaz dětem i dospělým: Každý se může vydat na cestu za svým vysněným cílem. A když opravdu chce, může ho dosáhnout.
Pilot Miroslav Oros během devadesáti dní hodlá přeletět nad 150 dětskými domovy, přičemž v česku jich je přes 180.

„My jsme z nich volili ty, které je možné obletět a nenachází se v prostorách, kam bych se nedostal. Máme je jako otočné body, které přeletím a z těch 150 jsem vybrali ty, kde je poblíž letiště, a tím pádem naše zázemí, a ty kontaktovali. Se zájmem o besedu se jich přihlásilo zhruba dvacet. Tam, kde jsme již byli, nám připravili skvělé uvítání. Připadám si jako olympijský vítěz, kterému všichni fandí a drží palce,“ líčí pilot a dodává, že děti ho motivují k výkonu i tím, že za odměnu mi připraví hezký obrazec. Chytnou se za ruce a on je ze vzduchu vyfotí nebo nafilmuje.

Na jeho cestě vzduchem ho po zemi doprovází tříčlenný doprovodný tým. Z celého projektu chystají společně několik výstupů. Mezi ně patří film ikalendář, na které mají připraveno množstvíkrásných fotek ze vzduchu i ze země.

Za měsíc letu má Miroslav Oros za sebou téměř 3200 kilometrů a jeho tým téměř dvojnásobek. Pokořit další více než stokilometrový let se vydal po páté hodině odpoledne z táborského letiště směrem do Třebíče.