V tuto chvíli je v evidenci táborského úřadu práce 1 981 nezaměstnaných. „Po bezmála roce se opět dostáváme pod magickou hranici 2 000 nezaměstnaných, kterou bych se v táborském regionu nebál označit jako „dobré časy“ místního trhu práce. V tomto případě samozřejmě spíše z pohledu lidí, kteří práci hledají, protože z pohledu firem by se dalo hovořit spíše o nedostatku pracovní síly, který pro žádného zaměstnavatele příjemný není,“ uvedl ředitel táborského úřadu práce Pavel Kaczor.

Hlavní brzdou je podle jeho slov skutečnost, že firmy poptávají jiné profese a dovednosti, než mají evidovaní uchazeči. Jedná se o takzvanou strukturální nezaměstnanost, která aktuálně trápí řadu vyspělých zemí. Dalším problémem je fakt, že zhruba pětina nezaměstnaných má nějaký významnější zdravotní hendikep, který je pro ně u existujících pracovních nabídek limitující. Podobný nesoulad představ zaměstnavatele a možností zaměstnance nastává třeba také u maminek nebo tatínků pečujících o malé dítě nebo děti, případně u jedinců pečujících o jinou závislou osobu – třeba starší rodiče nebo prarodiče.

Vyhlášení výsledků 22. ročníku MČR ve stromolezení v Plané nad Lužnicí.
Mistrovství České republiky ve stromolezení zná své vítěze. Podívejte se

Tito lidé zpravidla poptávají kratší úvazky s dobrou dopravní dostupností, aby dokázali skloubit práci s péčí o děti nebo jiné členy rodiny, nicméně v nabídce takových příležitostí je na tom podle slov Pavla Kaczora bohužel náš region zatím dost špatně. To se týká i populární možnosti home office a dalších forem zaměstnávání.

„Řada rodičů, povětšinou maminek malých dětí, je v přijímání pracovních nabídek omezena péčí o potomka či potomky, kdy logicky nemohou akceptovat směnné provozy, služební cesty nebo pracovní dobu, která jim neumožňuje skloubit práci s péčí o rodinu. V tomto ohledu je na trhu práce bohužel jen minimum částečných úvazků nebo home office, které by uvedenému segmentu nezaměstnaných z hlediska jejich pracovního uplatnění velmi pomohly,“ dodal ředitel.

Šanci by mladé maminky mohly najít například v textilní výrobě. Petra Plemlová vybudovala v Táboře úspěšné textilní firmy Unuo a Unuodesign a už řadu let zaměstnává desítky žen, především ty s více dětmi a samoživitelky. Šanci u ní mají dle jejích slov právě matky s dětmi, které se po mateřské dovolené chtějí vrátit zpátky do práce.

Na chýnovském hnízdě po nedělním nočním zásahu hasičů a veterinářů zůstává jedno mládě.
Druhé mládě z Chýnova je živé a zdravé. Z hnízda ho zachraňovali zbytečně

„Směnný provoz nemáme, takže je to u nás pro maminky jednodušší. Sama mám čtyři děti, proto jsem zaměstnavatelka, která má pro maminky pochopení. Leckdy si samy myslí, že to zvládnou snadno, ale vstup do nové práce - hlavně pro maminky prvorodičky - je zkrátka často těžký. Maminky proto u nás většinou začínají na šestihodinovém úvazku, za měsíc či dva z toho uděláme třeba sedmihodinový. Maminky se zkráceným úvazkem jsou u nás vítány. Je dobře, pokud mají samy určitou realistickou představu, jak jsou schopné to zvládat. Rádi jim ale vyjdeme vstříc,“ uvedla již dříve Petra Plemlová.

Schopné šičky shání v podstatě permanentně. „Když je šikovná, je u nás vítána. Máme pro ně i široké spektrum odměn, snažíme se je zkrátka motivovat mnoha způsoby," uzavřela.

 

Ve čtvrti Dvorce najdou nový domov téměř dvě tisícovky Táboráků. Vizualizace vítězného návrhu od studia Norma architekti.
Podoba nové čtvrti Dvorce Táboráky zajímá. Radnice ji představila na besedě

Pokud jde o opačnou stranu trhu práce, tedy volná pracovní místa, těch má táborský úřad práce aktuálně hlášeno 2 673. Zde je znát výrazný meziroční pokles, protože ve srovnatelném období před rokem volných míst evidovali 3 828. Na druhou stranu ubyla zejména dlouhodobě neobsazená pracovní místa, na která se často nedařilo najít české zájemce a podařilo se je obsadit až uprchlíky z Ukrajiny.

„Nutno říci, že trh práce momentálně nejvíce poptává řemeslné profese, ale také pracovníky do pozvolna se rozjíždějících sezónních odvětví, jako je cestovní ruch, ubytování a stravování. Tam je situace komplikovaná tím, že v době covidu řada pracovníků z těchto odvětví odešla kvůli nejistotě, která tam panovala, a většina z nich už se bohužel zpět nevrátila ani po skončení covidu, protože si v mezičase našli práci, která jim více vyhovuje a považují ji za stabilnější. O to více šancí mají potenciální brigádníci – třeba studenti, i když je jasné, že třeba kvalitního kuchaře brigádník jen těžko nahradí,“ upřesnil Pavel Kaczor.

Trvalý nedostatek pracovníků panuje také v oblasti tradičních řemesel – včetně stavebnictví, kde sice můžeme číst o určitém ochlazení, ale v poptávce zaměstnavatelů se podle Pavla Kaczora nic takového zatím moc neprojevuje. Stejně tak chronický je i nedostatek řidičů a technicky vzdělaných pracovníků na všech úrovních.

Míra nezaměstnanosti na Táborsku je v tuto chvíli 2,9 procenta a ve srovnání s ČR je výrazně nižší – republikově je na hodnotě 3,5 procenta.

V rámci EU Česká republika stále zůstává zemí s nejnižší nezaměstnaností, byť se aktuálně dělí o první příčku s Polskem. Nejhůře je na tom Španělsko a Řecko, kde je míra nezaměstnanosti stále dvojciferná (Španělsko 12,7 procenta a Řecko 11,2 procenta).