Kdo jiný by měl škrtnout sirkou pod vysoko tyčící se vatrou, když ne zkušení hasiči. A jistebničtí jsou také široko daleko jediní, kdo tak na doporučení nejvyšších hasičských pater činí. Tak zvanou Masarykovu vatru zapálili v sobotu večer. Spolu s dalšími občany obce tímto způsobem nejenže oslavili 93. narozeniny republiky, ale také jejího prvního prezidenta. Jistebnické kytarové trio Masarykovi také věnovalo svou první písničku. Nemohla zaznít jiná, než Ach, synku, synku. Masarykova nejoblíbenější.

Tradice ale nevznikla v roce 1918, jak by se zdálo, ale až mnohem později, a sice v roce 1935 v Lánech, kdy prezident Masaryk slavil 85. narozeniny. Ohně se potom na různých místech zapalovaly i v dalších letech, ale válka brzy nit zpřetrhala. Stejně tomu bylo i v Jistebnici. „Někdy kolem války se přestalo a pak už se tradice neobnovila, už to ani nebylo žádoucí. My jsme poprvé Masarykovu vatru zapálili v roce 2008, takže letos už počtvrté,“ říká velitel místního sboru Blahoslav Němeček těsně před škrtnutím zápalkou.

„Oheň by se správně měl rozhořet po celé republice ve stejný čas, tedy poslední říjnovou sobotu v 20 hodin večer, ale my jsme si dnes trochu pospíšili, aby nebyla moc velká zima a tma. Aby si to užily i děti,“ vysvětluje velitel pátou odpolední s tím, že na první ročník se dostavilo celkem 106 lidí. Od té doby se rekord nepodařilo trhnout a alespoň hodinu po zahájení tomu neodpovídala ani letošní účast.

Jenže na dobré náladě to nic neubralo, a vlastně ani skutečnost, že zdaleka nejde o říjen, kdy vznikla republika. Spousta hasičských sborů v Čechách totiž vatry zapaluje již v září, neboli v měsíci, kdy Masaryk v roce 1937 v Lánech zemřel.
Hlavně, že dětem chutnaly buřtíky a tatranky, které do hasičů dostaly, že muzikanti hráli a lidé zpívali a že dokonce i počasí nastrčilo tu lepší tvář.
„Přišla jsem poprvé, kvůli vnoučkovi. My to máme jen přes kopec a navíc bylo hezky, tak jsme přišli slavit,“ zdůvodnila svou první účast Marie Součková.