Starosta Jistebnice Vladimír Mašek 
i předseda spolku Zachovalý kraj Jiří Popelka před dvěma týdny dobře věděli, proč se neradují naplno. Že by konečně jejich obce unikly ohrožení jaderným odpadem, stoprocentně nevěřili.

Ze sedmi vytypovaných lokalit zbyly jen dvě. V nich se provedou geologické průzkumy, zda vyhovují pro stavbu hlubinného úložiště. Magdalena na Jistebnicku 
v nich nebyla. Tato zpráva oběhla všechna média
i obyvatele všech míst, jimž ministr průmyslu Jan Mládek dal naději. Věřili, že jejich boj proti devastaci krajiny končí. Teď je všechno jinak a pětice „vypadlých" míst je znovu ve hře.
Na společné schůzce ministr všem vysvětlil, že to není tak, jak to vypadalo

„Opakovaně zdůraznil, že si nedovede představit stavbu úložiště tam, kde 
s tím místní obyvatelé nebudou souhlasit. Jde především o lokalitu Horka (Vysočina) a Kraví hora (Vysočina a Jihomoravský kraj). Na ostatních lokalitách se bude pokračovat pouze
v případě, že by se postoj obcí změnil," píše Dita Havlíčková z tiskového odboru ministerstva.

Právě na první větě pět zbylých lokalit stavělo, neboť svůj odpor podpořily žalobou proti rozhodnutí 
o stanovení průzkumného území. „Šlo jen o balonek vypuštěný do éteru, takže dál platí to, co platilo. Nic jiného se neschválilo," hodnotí zpětně Jiří Popelka.

Znamená to, že jistebnická Magdalena, která se rozprostírá na území Jistebnicka, Nadějkovska a Božeticka, je dál zařazená do seznamu, kde se mají dělat geologické průzkumy. Ty potvrdí nebo vyloučí vhodnost podloží pro případnou stavbu úložiště vyhořelého paliva.
„Byl to takový úřednický veletoč, kdy se něco pustilo, protože pravá nevěděla, co dělá levá," říká s trpkým úsměvem Jiří Popelka.
Ze společné čtvrteční schůzky s ministrem Mládkem si zástupci lokalit odvezli úkol, co nejdříve odeslat svou představu, jak v této záležitosti budou dál vystupovat. Jistebničtí mají jasno, v tom se nic nemění.

„Písemně potvrdíme, že dál úložiště u nás nechceme, ale nejdříve toto musí schválit zastupitelé. Už na této schůzce některé obce jasně svá stanoviska prezentovaly," dodává s tím, že přece jen po prvotním zklamání si odvezli dobrou zprávu: obce posílily své postavení při vyjednávání. Po dlouhých letech se staly nejdůležitějšími partnery státu a dostaly i ujištění, že pokud bude jejich odpor proti úložišti dál trvat, nebude u nich k němu politická vůle ani vhodné geologické podmínky, mít ho nebudou. Jiří Popelka to ale nevnímá jako posun vpřed, spíš jako patovou situaci, která je vrací zpět a navíc přiostruje vztahy mezi jednotlivými lokalitami.

V současné době se odpad ukládá přímo v elektrárnách. Jiří Popelka také zmiňuje, že stát se poohlíží po anglickém způsobu, kde o úložiště obce soutěží, přičemž motivací pro ně jsou zajímavé kompenzace. „Podle mne to ale nevypadá, že by to tak u nás mohlo být. Je to jen taková novinka," uzavírá předseda spolu Zachovalý kraj.

Ministr Jan Mládek ve svém prohlášení uvádí, že pokud se postoj v pěti lokalitách, kromě Horky a Kraví hory, které se k žalobě nepřipojily, nezmění, nedovede si představit, že by práce na přípravě stavby úložiště v nich pokračovaly.
Ekologické sdružení Calla ale očekává, že stát zmrazí všech sedm lokalit. Chybí mu jasná pravidla.