„Seš týranej,“ zeptal se jednou v hospodě několika mužů Pavel Rybařík. Všichni odpověděli kladně, od jednoho navíc právě odešla manželka. Kamarádi chtěli nějakým způsobem projevit účast, a tak v roce 2004 vznikl SEKS – Spolek emancipovaných kluků sympaťáků.

„Sepsali jsme nějaký řád, rozdělili funkce, zvolili prezidenta a začali vyvíjet činnost,“ popisuje Rybařík, který se stal tiskovým mluvčím. „Do teď jsem ale se žádnými novinami nemluvil,“ směje se. Ze zakládajících pěti členů se skupina rozrostla na 19 lidí.
„Ve skutečnosti nikdo z nás, kteří jsme spolek zakládali, utiskovaný nebyl. Ale dali jsme se dohromady, abychom bránili ty, kteří utiskovaní byli, nebo by mohli být,“ vysvětluje, v čem spočívá emancipace SEKSu další ze spoluzakladatelů Jozef Dikan. Zároveň potvrzuje, že dvojznačnost názvu byla záměrná. Nejdříve vznikla zkratka, na kterou se pasovalo, co by mohla znamenat.

Spolek byl založený jako recese. Jezdilo se na výjezdní zasedání, jednou měsíčně se schůzovalo. „Zkrátka jsme se chtěli jen scházet, tlachat a odreagovat se,“ říká Dikan.
Pak Rybaříka napadlo, že by se mohli zaregistrovat. Poslal žádost na ministerstvo vnitra, byla ale bez úspěchu. „Rozhodovaly tam o tom nějaký ženský, který pro nás neměly pochopení,“ směje se Dikan. Až napotřetí se zadařilo. Na žádost „nejsme přece žádní banditi“ přišla z Prahy kladná odpověď.
Od roku 2006 je tedy SEKS veden jako spolek i úředně. O tom, že se nejedná o pofidérní partu přesvědčuje Dikan listováním kronikou, v níž jsou založené všechny dokumenty. Například stanovy, které definují cíle: morální výpomoc členům při osobních problémech. Naštěstí o ni zatím nikdo nepožádal.

Spolek má i svoji vlajku a hymnu, jejímž autorem je Rybařík. Zpívá se povinně při pravidelných schůzích.
Později se činnost odklonila i k jiným cílům: obnově a udržení tradic, které by v obci přišly k zapomnění. „Vše asi začalo pranýřem,“ připomíná Rybařík velkou akci, která se konala v roce 2007. SEKS zhotovil a uvedl do provozu funkční pranýř, a to za značného diváckého zájmu. Na show si dokonce půjčili kostýmy z Prahy a kat zpranýřoval poslední hříšnici. Akci si přijela natočit i televize. „Měli jsme úspěch, zalíbilo se nám to a začali jsme vymýšlet, co jiného bychom mohli dělat,“ říká Dikan.

A pak už následovaly masopustní a lampionové průvody, rozsvěcení vánočního stromu nebo stavění májky.
Obyvatelé Jistebnice vnímají SEKS jako toho, kdo supluje činnost obce a stará se o život v obci.
„Původně jsem je brala jen jako recesi, ale teď už je to recese, která má smysl. Snaží se, aby se v naší obci něco dělo,“ říká Iva Gromovská. Existují ale i názory, že se hrnou i do akcí, které by měli přenechat mladým, například stavění májky.

„Ale kdo jinej by to dělal, když ne my,“ ptá se Dikan, „snažíme se to tady oživit a ty mladý k tomu dotáhnout. Stárneme, sil ubývá, potřebovali bychom omladit,“ naráží na věkový průměrný spolku. Ve skutečnosti je to víc než 35 let, který sami uvádí.
Spolek funguje hlavně díky sponzorským darům. Stanovy však povolují i převod majetku člena do vlastnictví klubu.
„Raději jsem ho o všechno připravila, aby spolku nic věnovat nemohl,“ směje se Bohumila Dikanová, která svého muže i spolek podporuje a fandí mu.
„Naštěstí jsem si nechal maringotku. Pro případ, že by se z našeho spolku stal kočovný,“ vtipkuje Dikan. Vážně ale dodává, že SEKS sice akce pořádá rád, ale spíše na nich prodělává.

Finančně se snaží zapojit i radnice. „Snažíme se nějaké akce podporovat. Jsem rád, že se někdo o dění v obci stará. A vlastně každá aktivita, která vzejte od občanů se cení více a je více zajímavá pro všechny,“ vysvětluje starosta Jistebnice Vladimír Mašek.
SEKS se snaží spolupracovat a podporovat i další spolky. Pomáhá například skautům nebo okrašlovacímu spolku. „Jak ale akcí přibývá, tak se pomalu ta recese vytrácí. Vzali jsme si na hrb několik činností a už cítíme tu zodpovědnost. Původní záměr a cíl spolku se už minuly účinkem,“ říká Dikan.
Přesto se členové ještě snaží čas od času myslet jen na sebe. Například v létě, když manželky odjely na pravidelný výjezd na kolech, uspořádal Rybařík akci zvanou Tesknění. V rámci ní připravil svým kolegům program, aby věděli, co mají dělat, když nejsou ženy doma.
„Chcete-li se přihlásit, nemusíte být týraní, ale měli byste být ženatí,“ zve do spolku Dikan. Bojíte se, že vás manželka nepustí? „Je to možné, už dlouhodobě máme zájem o jednoho kamaráda, lákáme ho, ale manželku ještě nepřesvědčil,“ směje se.

Pokud se bojíte, že byste narazili na stejný problém, můžete ženu přihlásit do SÚŽek. Organizace SEKSáků totiž vyprovokovala jistebnické ženy, které založily Spolek úžasných žen (SÚŽ). SEKSu pořádají pravidelně každý rok olympiádu a muži si je chválí. “Ve vymýšlení blbin nás hravě strčí do kapsy,“ uzavírá Dikan.

PETRA KOSOVÁ