Skřítek hospodáříček, Divoženka vývratová, Jezinka horská, Škodolibka domácí, Kořenovník nenápadný, Půdňák (Klimtové), Raráš faunus. Ty všechny a mnoho dalších mohli vidět návštěvníci středečního Symposia strašidel, které se pro velký úspěch konalo v Jistebnici už podruhé.

V městských sadech se sešla strašidla a kouzelné bytosti z celé republiky, vědci, kteří je sem přijeli zkoumat, měli dokonce mezinárodní zastoupení. „Vědci mají za úkol seznámit především dětské účastníky se světem strašidel, který většina dospěláků už bohužel nevidí. Přitom máme tyto bytosti doma, na zahradě, ve spíži, jsou prostě všude. Některá strašidla se opravdu nerada ukazují, v tomto případě však dala mimořádné svolení, ukázat se na sympoziu v celé své kráse,“ sdělila Deníku jedna z organizátorek akce Bohumila Mrzenová. Ta společně se Zuzanou Dlouhou a Zdeňkou Nehonskou pořádá Sympozium strašidel v Jistebnici již podruhé. První ročník se konal po dohodě s majitelem na zámku, což byl pro účastníky bonus, neboť objekt není veřejnosti volně přístupný. Letos obsadila strašidla městské sady.

Skupiny vedené vědeckými pracovníky startovaly u Součkovy vily. „Mně se asi nejvíc líbil Jahodníček. Měl velké uši, byl moc roztomilý. Baví mě to tady, už jsem tady podruhé. Mám ráda i pohádky o strašidlech,“ prozradila devítiletá Eva Kratochvílová z Vlásenice.


Dětští i dospělí účastníci sympozia dostali ve sváteční středu jedinečnou příležitost zhlédnout tvory, kteří se na veřejnosti běžně neukazují, a to i s odborným výkladem. Jistě i proto se mohlo letošní sympozium strašidel pyšnit velkou účastí z řad vědecké i laické veřejnosti.