Poslední smuteční obřad se v jistebnické síni konal před dvěma lety. Od té doby čeká na využívání.
Podle starosty Vladimíra Maška se o ni nehlásí žádné pohřebnictví, a to z důvodu zastaralé technologie. Síň je majetkem obce, která proto pro ni stále hledá využití.
Jistebničtí sice už probrali několik námětů od občanů, ale rozhodnuto stále není. Mezi návrhy se objevilo zřízení posilovny nebo klubu pro mladé. „Nejraději bych viděl stálou galerii. Ostatně tak síň úspěšně funguje již několik let v období poutě na konci července, kdy tu míváme vystavenou expozici různých uměleckých děl,“ doplnil starosta Mašek.
Vzhledem k tomu, že se stavba nachází na území mezi hřbitovem a farou, bude muset návrh využití odpovídat nejen potřebám obce, ale také požadavkům církve. Ta žádá obecní úřad, aby do síně umístil takový provoz, který by se na místo hodil s ohledem na etickou stránku. Jak Mašek dodal, tento požadavek hodlají splnit.
„Celá záležitost je teprve na začátku. Čím více návrhů přijde, tím to bude lepší. Musí ale odpovídat potřebám a zapadnout do dané lokality. Pak už bude celá záležitost věcí jistebnického zastupitelstva a samozřejmě občanů,“ řekl Mašek, který upřednostňuje provoz s celoročním využitím.
Budova se v obci za státní podpory postavila na konci 80. let minulého století a její hodnota se pohybuje kolem čtyř milionů korun. Jakmile nový režim přestal vyžadovat civilní obřady, pohřbů se v ní konalo již minimálně. Udržování budovy v dobrém stavu vyjde jistebnickou pokladnu ročně na několik desítek tisíc korun.