Devět. Tolik měst už má okres Tábor. V říjnu jejich počet povýšila Jistebnice. Jak Táborský deník informoval, žádost půl roku připravoval mladý zastupitel Jan Šobra. Nakonec ho předběhl starosta Vladimír Mašek. Ten odeslal potřebnou dokumentaci do kanceláře předsedkyně Poslanecké sněmovny v září, aniž by Šobra něco tušil. Jeho práce tak přišla vniveč.

Šobra je z jeho postupu zklamaný. Zastupitel ze strany nezávislých kandidátů 5J prezentoval svůj záměr radě v únoru a hned začal shromažďovat podklady. „S velkým překvapením jsem si v místním zpravodaji pak přečetl, že pan starosta už sám žádost odeslal. Na jeho postupu mě nejvíc mrzí, že za celou dobu se ani slovem nezmínil o tom, že mé iniciativy není třeba, nebo že se stejné věci sám věnuje,” reagoval zklamaně Šobra.

Podle Maška je ale důležité, že se věc vůbec podařila.

„K této žádosti jsem doložil důkazní materiály, které jsem měl v té době k dispozici. Pocházejí od místních hasičů v Jistebnici a dokazují dřívější existenci města. Tím jsem splnil úkol daný zastupitelstvem. Žádost jsem podal v souladu s platnými zákony jako statutární zástupce organizace,” vysvětluje starosta Mašek. Obec už o navrácení historického titulu žádala v roce 2000, to ale neuspěla.

„Doufám, že to oslavíme především další prací ve prospěch občanů a nikoliv mediálními dohady, kdo na tom má větší podíl,” reagoval na dotazy Deníku Mašek.

„Prioritou obce byly vždy investiční rozvojové programy a čerpání dotačních prostředků a nikoliv zviditelňování skupiny jednotlivců,” doplnil starosta.
„Musím říci, že cítím značnou frustraci z toho, že jsem půl roku vyvíjel spolu s dalšími lidmi určitou snahu, která nakonec přišla nazmar. Samozřejmě mě těší, že byl Jistebnici statut města navrácen, ovšem způsobm jakým s epan starosta zachoval, mě velice zklamal,” zdůraznil Šobra, kterého se Deník ptal na situaci kolem žádosti 15. října. Odpověděl, že ji zatím kvůli zaneprázdněnosti neodeslal. To ještě netušil, že pan starosta už ano, a Jistebnice se hned za dva dny stane městem. Sám Šobra se pak o věci dozvěděl ve čtvrtek na jednání zastupitelstva.

Prestiž

Obec nyní v rámci přechodného období čeká aktualizace celé řady dokumentů, razítek a dalších nezbytných záležitostí. Jaké výhody tento titul Jistebnici přinese? Podle Šobry hlavně prestiž. „Zvyší se prestiž obce a vylepší se výchozí pozice pro jednání s partnery nebo případnými investory. Určitě bude také větší zájem turistů.“

Spokojená je i místní občanka Lucie Svobodová. „Jsem ráda, že když Jistebnice v minulosti městem byla, že jí byl statut vrácen. Ale jestli to přinese nějaké výhody, třeba i hlediska různých dotací, to podle mě ukáže až čas.”

Jistebnici příští rok čekají oslavy 750 let od jejího založení. Na jejich konkrétní podobě radnice už pracuje.

Pod Jistebnici spadá 27 osad, k dni 2. 10. 2006 zde žilo 2012 obyvatel.

Bohaté služby

Město svým občanům nabízí pestré služby. Město je velmi dobře dostupné linkovými autobusy, funguje tady mateřská školka i devítiletá základní škola. Lidé mají k dipozici dospělou obvodní i dětskou lékařku, zubaře, lékárnu, benzinovou pumpu, supermarket, pekárnu, květinářství, cukrárnu, funguje tady knihovna i pošta, kulturní dům, hospody. Přístupné jsou místní sady, z náměstí vede naučná stezka, aktivní jsou místní spolky, například divadelníci, sportovci, Spolek emancipovaných kluků sympaťáků, hasiči, skauti neo okrašlovací spolek. Jen zaletošní podzim Jistebnice zřídila panel infocentra, otevřela školící a vzdělávací centrum nebo opravila školu.

Jistebnice se zařadila mezi města, která získala tento titul po roce 1989. V roce 1994 se titul vrátil Chýnovu, v roce 200 se městem stala Planá nad Lužnicí. „My jsem tento titul nikdy neměli, takže nám nebyl vrácen, ale udělen na základě toho, že jsme se rozrostli. Určitě s tím byly spojeny různé úkoly a pro vedení města to znamenalo práci, ale myslím si, že to byla práce příjemná,” uvedl místostarosta Plané Jiří Rangl.

Vrácení titulu město
Jedinou podmínkou pro stanovení městem je, že obec měla tento statut před 17. květnem 1954. Městem se obec stane výlučně na základě své žádosti a až okamžikem určeným předsedou Poslanecké sněmovny. Obec ovšem musí sama prokázat, že statut města skutečně měla. Je tak zcela na její odpovědnosti, zda se jí tuto skutečnost podaří prokázat či nikoli.