Tentokrát se to povede. O tom je přesvědčený čtyřiadvacetiletý zastupitel Jan Šobra ze sdružení nezávislých kandidátů 5J. Díky jeho snaze má Jistebnice velmi blízko k tomu, aby se opět mohla pyšnit statutem města.

„Před volbama, když jsme se bavili, co a jak, tak s tímto nápadem někdo přišel a dali jsme si ho do programu. A když jsem se trošku rozkoukal v zastupitelstvu, přišla ta inciativa pustit se do toho. Návrh jsem poprvé předkládal asi na začátku února,“ řekl Deníku Šobra, který vyzval občany, aby mu pomohli získat materiály, které dokazují, že Jistebnice byla městem před 17. květnem 1954. To je totiž jediná podmínka pro získání statutu.

„Nebylo vůbec těžké takovou listinu sehnat. Mám jich hned několik. Stačilo se prostě zeptat a ozvali se lidé, kteří takové dokumenty mají,“ sdělil Šobra. Shromáždil už takové, na kterých je například razítko obecní rady města Jistebnice nebo kde je v hlavičce psané město Jistebnice. K dispozici má i vyhlášku týkající se trhů a závěť ze začátku 18. století, kde je Jistebnice taktéž zmiňovaná jako město.

„Materiálů máme opravdu hodně. Teď se pracuje na jejich přepisu. Pomoc v tomto směru mi nabídla Saša Tesaříková, místní občanka a vystudovaná archivářka, která umí staré listiny číst,“ sdělil Šobra.

Jeho práci oceňují místní lidé i sama obec. „Já jsem samozřejmě velice rád, že tato snaha přišla. Ještě více mě těší, že je to právě mladý člověk, který se takto aktivně angažuje,“ řekl Deníku starosta Vladimír Mašek. Šobrovi fandí i místní rodák Ondřej Mácha. „Je to prestižní záležitost. Já mu držím palce a věřím, že se to podaří,“ řekl Deníku.

O prestiži jako hlavní výhodě mluví i Šobra. „Zvyší se prestiž obce a vylepší se výchozí pozice pro jednání s partnery nebo případnými investory. Určitě bude také větší zájem turistů,“ líčí Šobra, který se ale setkal už i s negativními ohlasy.

„Někteří lidé jsou asi rádi, že žijí na vesnici,“ směje se mladý zastupitel, „ale zase naopak všichni ti starší, kteří se vlastně ve městě narodili, se mě stále ptají, jak jsem daleko.“ Často také musí vysvětlovat, že statut města nepřináší obci žádná zvláštní práva ani povinnosti v oblasti samosprávy.

Jistebnice už jednou snahu o to získat titul města projevila. „Bylo to před několika lety, ale asi se to zašouplo pod stůl, ani se nikam nic neposlalo,“ říká Šobra a počítá s tím, že by žádost, kterou musí podepsat předsedkyně Poslanecké sněmovny, mohla odejít v září. Pak už se jen bude čekat na vyjádření.

Všichni ale veří, že Jistebnice oslaví příští rok 750 let od svého založení už jako město. Byla by tak devátým v okrese. Tento titul má Tábor, Sezimovo Ústí, Veselí nad Lužnicí, Soběslav, Bechyně, Planá nad Lužnicí, Mladá Vožice a Chýnov.


VRÁCENÍ TITULU MĚSTO
Jedinou podmínkou pro stanovení městem je, že obec měla tento statut před 17. květnem 1954. Městem se obec stane výlučně na základě své žádosti a až okamžikem určeným předsedou Poslanecké sněmovny. Obec ovšem musí sama prokázat, že statut města skutečně měla. Je tak zcela na její odpovědnosti, zda se jí tuto skutečnost podaří prokázat či nikoli.
V České republice existuje víceobcí, kterým byl status města udělen, ale v roce 1954 tato města spolu s městysy zanikla. Tehdy totiž začal platit zákon o národních výborech. Od 17. května 1954 obstarávaly veškeré záležitosti veřejného života. Byla tak fakticky zlikvidována samospráva. Když pak byla po čtyřiceti letech znovu zavedena, na obnovení městysů a historických měst se zapomnělo.