Na rozvoj cestovního ruchu reagují na Táborsku už i menší města a obce. Zjistily, že infocentra se pro ně stávají nezbytností. Otevření toho svého chystají po Mladé Vožici i v Borotíně a v Jistebnici.

„Návštěvnost je tady poslední dobou dost značná, reagujeme tedy na to a infocentrum otevřeme na podzim,“ řekl Deníku starosta Borotína Antonín Brož. Městys nyní hledá dodavatele vybavení, radnice oslovila tři firmy. Infocentrum se zabydlí v jedné z místností obecního úřadu. „Musíme tam ale ještě vyměnit okna, předělat podlahy a stropy,“ sdělil Brož.

Borotín získal finanční protředky na zřízení a vybavení infocentra prostřednictvím Společenství Čertovo břemeno. Stavební část by měla stát 185 tisíc korun, dovybavení zhruba 40 tisíc. Z toho vždy třicet procent zaplatí obec.

„Plánujeme, že bude otevřeno každou středu celý den, jinak bude infocentrum fungovat na zvonek,“ prozradil Brož s tím, že už nyní se mají turisté kam obrátit. Na radnici jim vždy rádi všechny informace poskytnou. „Musejí ale za námi do patra a je to takové složitější, infocentrum je určitě lepší cesta,“ shrnul Brož.

Stejný plán mají i v Jistebnici. Iniciátorkou celého projektu je Magdalena Rezková, členka sdružení nezávislých kandidátů 5J. „Idea je zřídit informační a školicí centrum a ještě více zpřístupnit obec turistům,“ řekla Deníku. Realizaci projektu vídí stejně jako v Borotíně na září.

„Je to její snaha, její projekt a musím říct, že velice úspěšný. Získali jsme na něj dotaci 128 tisíc korun v rámci přerozdělování dotačních prostředků z Programu rozvoje venkova,“ sdělil starosta Jistebnice Vladimír Mašek.

Kromě růstu v oblasti cestovního ruchu je dalším důvodem zřízení infocentra také příprava žádosti Jistebnice o navrácení statutu historického města.

„Kdyby se to podařilo, Jistebnici by se zvedl kredit z pohledu návštěvníků. Proto se zřízení infocentra stalo nezbytností,“ vysvětlila Rezková.

Informační a školicí centrum bude umístěno v prostorách radnice. Ve vstupní chodbě úřadu bude interaktivní informační terminál, stojany s propagačními materiály a také kontakty na osoby, které návštěvníkům zpřístupní místní pamětihodnosti. Chodba bude monitorována kamerou, aby se zamezilo vandalismu. Součástí projektu je i školicí místnost vybavená dataprojektorem, plátnem, multifunkční tiskárnou a notebookem.

Koncem dubna otevřelo svoje nové infocentrum také město Mladá Vožice. Své zázemí našlo v prostorách vstupu do mladovožického památníku. Mladovožičtí jej vybudovali z místnosti, která sloužila jako sklad. Přestavba vyšla na 198 tisíc korun. „Rozvoj cestovního ruchu se nevyhnul ani Mladovožicku, cítili jsme potřebu se o turisty postarat,“ vysvětlil mladovožický starosta Jaroslav Větrovský. Kromě informací o turisticky zajímavých místech tu nabízejí mapy, letáky a brožury. Otevřeno bude od června do září, tedy během sezony.

Naopak v Malšicích ani do budoucna s žádným infocentrem nepočítají. Deník o tom informoval místostarosta městyse Petr Novák: „Městys Malšice sám nemá žádnou kulturní památku, turistickou atrakci, žádnou rozhlednu ani Karlštejn, takže si to soukromníci řeší sami mezi sebou.“

Petra Kosová, Kateřina Nimrichtrová