Akce je součástí revitalizace kořenové zóny a stabilizace korun jírovců, aktuálně se koná arboristické ošetření stromů, spočívající v provedení zdravotního řezu, tedy odstranění suchých a odumírajících větví, odlehčení korun a nahrazení dosluhující vrtané vazby šetrnější vazbou podkladnicovou.

Dva vzrostlé stromy na Žižkově náměstí u kostela Proměnění Páně, v prostředí kulturní památky souboru plastik Piety, sv. Donáta a sv. Floriána, byly vysazené roku 1854 u příležitosti sňatku císaře Františka Josefa I. a Alžběty Bavorské zvané Sissi a nesou tedy pojmenování František a Alžběta.

Práce zajišťují zkušení a kvalifikovaní arboristé, kteří přímo tyto jírovce v minulosti již ošetřovali. Snaha o záchranu těchto výjimečných a významných stromů bude pokračovat 23. a 24. 4. úpravami prokořenitelného prostoru, směřujícími k zajištění jeho provzdušnění a propustnosti.

Roman Holiš.
Tým Táborska vykročil do bojů o záchranu FNL skvěle, odvezl si body z Vlašimi

Dva vzrostlé stromy na Žižkově náměstí, které rostou u kostela Proměnění Páně, v prostředí kulturní památky souboru plastik Piety, sv. Donáta a sv. Floriána, byly vysazené roku 1854 u příležitosti sňatku císaře Františka Josefa I. a Alžběty Bavorské zvané Sissi a nesou tedy pojmenování František a Alžběta. Jedná se o jírovce maďaly.

Tento druh je původem z Balkánského poloostrova, ve střední Evropě zdomácněl. Přirozeným prostředím jsou mu polostinné vlhké lesy na živné a hluboké půdě. Vzrostlé jírovce ve věku nad 170 let jsou jedinou vegetační dominantou celého náměstí. Průměr kmene stromů je kolem 1 m.