V sobotu 3. ledna 2009 zvolili delegáti na výroční konferenci v Českých Budějovicích nové vedení kraje a do čela postavili hejtmana Jiřího Zimolu.
Do užšího krajského vedení budou patřit například náměstkyně hejtmana Ivana Stráská z Milevska, radní Jihočeského kraje Blanka Procházková nebo Josef Samec, který byl Zimolovým protikandidátem.
Funkcí na krajské úrovni se vzdal dosavadní předseda Jaromír Novák, starosta Veselí nad Lužnicí. „Důvod je jednoduchý, skloubit povinnosti starosty města, předsedy krajské organizace a člena rady kraje je velmi časově náročné, proto jsem odstoupil z funkce předsedy kraje,“ uvedl Novák, který už nekandidoval ani do krajského výboru. „Je to příliš židlí,“ doplnil dosavadní krajský šéf ČSSD. Nová tvář v čele strany v jižních Čechách se snahou po rozšíření členské základny netají. „Otevřít sociální demokracii dalším sympatizantům,“ pojmenoval svůj hlavní úkol v nové funkci Zimola a připojil, že doufá, že se brzy ze sympatizantů stanou i členové. Tuto naději s ním sdílí i předseda ČSSD Jiří Paroubek, který byl na konferenci přítomen. Zimola je ale přesvědčen, že sociální demokracie má své pevné místo v politice jako současná nejstarší česká politická strana, a může poukázat i na plnění volebního programu. V jihočeských krajských nemocnicích nalezla ČSSD s ODS řešení otázky poplatků tak, aby je pacienti nemuseli hradit.