V Jihočeském kraji došlo v tomto týdnu k dalšímu výraznému vzestupu chřipkového onemocnění, a to více než o čtvrtinu. Největší nárůst hygienici  zaznamenali v okresech České Budějovice, Český Krumlov a Tábor. "V těchto okresech již byl překročen tak zvaný práh epidemického výskytu, kraj jako celek stojí na prahu epidemie, když vykazuje relativní nemocnost 1590 případů na sto tisíc obyvatel," uvedl mluvčí krajské hygienické stanice František Kotrba. 

Nemocnost stoupla výrazně ve všech věkových kategoriích, v mezitýdenním srovnání nejvíce mezi seniory ve věku  65 a více leta  mezi dospělými ve věku od 25 do 59 let. Mezi předškolními dětmi do pěti let vzrostla o 17,3 % a tedy na 4008 případů na sto tisíc obyvatel. Mezi školáky od 6 do  14 let se zvýšila o 19,2 % a mezi mladými od 15 do 24 let  o 26,8 %, přičemž hygienici evidují  2183 případů na sto tisíc obyvatel.

Výrazně se zvýšil počet chřipkových onemocnění - v mezitýdenním srovnání o 133,8 %, v evidenci je 159 případů chřipkových onemocnění na sto tisíc obyvatel kraje. Podle pátečního sdělení eviduje Nemocnice České Budějovice dosud celkem 19 osob s těžkým průběhem chřipky a několik těžkých průběhů hlásí i další jihočeské nemocnice. V kraji se ve třech případech vyskytl také virus AH1N1, který se v roce 2009 nazýval jako prasečí či mexická chřipka. Dnes se už řadí mezi běžné sezonní chřipky. Je však stále nebezpečný.  

Pro veřejnost jsou až do odvolání uzavřeny nemocnice v Českých Budějovicích a v Táboře, v Českém Krumlově, Jindřichově Hradci a Strakonicích. Zákaz návštěv vydala BH Nemocnice Volyně pro některé své části jako je například oddělení následné péče. Pro veřejnost je uzavřen Domov pro seniory Chvalkov na Trhosvinensku a Domov pro seniory Máj, Na Zlaté stoce v Českých Budějovicích a v Chýnově. Domov pro seniory Kaplice a pobočka v Českém Krumlově vydaly doporučení k omezení návštěv.

Lékaři a epidemiologové upozorňují, že i v této době má očkování proti chřipce ještě smysl. Vakcína schválená pro očkování obsahuje čtyři typy virů. Jedním z nich je i AH1N1.