Tento akt se podle hospodáře spolku Antonína Pajtla uskutečnil původně jako založení spolku sběratelů odznaků v roce 1964 v hotelu Slávie proti nádraží. "Byl to v tu dobu první sběratelský spolek v Československé republice," uvedl.

Sám patřil k zakládajícím členům spolu s Antonínem Čížkem, Jiřím Přenosilem, Františkem Prinke a Jiřím Kohoutem. "Po založení se přihlásili další sběratelé. Utvořily se sekce, a to odznaky, pohlednice, etikety pivní, sýrové a zápalkové, mince, bankovky, gramofonové desky a různé. Spolek se přejmenoval na Jihočeský klub sběratelů v Táboře. V té době náš klub nabral 300 sběratelů," říká Antonín Pajtl.

Členové spolku pořádali pravidelně čtyřikrát do roka sběratelské burzy jak pro členy, tak pro táborskou veřejnost. Dále přednášky, besedy a výstavy, samozřejmě v Táboře, ale i v okolných městech.

Z MINULOSTI. Na obrázku je zachycený Luboš Čížek ze Soběslavi, jak přijímá rady od sběratele Čestmíra Vališe na výměnné burze v Soběslavi.
Mladí sbírají. V kurzu jsou hokejové karty

"Do naší činnosti zásadně zasáhl covid. Nyní se znovu rozjíždíme. Začali jsme dělat Setkání sběratelů a Táborské veřejnosti v restauraci Na Svépomoci, a to každou druhou neděli v měsíci. Můžeme poradit zájemcům, kteří mají třeba doma nějakou sbírku, a neví jak s ní naložit, můžeme mu ji ocenit a podobně," naznačuje Antonín Pajtl.

Právě ke kulatému 60. výročí založení spolku se koná další Setkání sběratelů a Táborské veřejnosti v neděli 9. června od 10 do 12 hodin. Na programu bude výměna, prodej, koupě pohlednic, odznaků, etiket, kapesních kalendáříků, tužek s logem, militárií, autíček, lodí, letadel, známek, bankovek, mincí, keramických figurek, medailí a dalších sběratelských předmětů.