Golfové hřiště a golfový klub v Sudoměřicích u Bechyně oslavil v sobotu kulaté výročí. Všichi členové klubu, zakladatelé i nováčci, se proto sešli a oslavili výročí společným turnajem.

Nebýt ale Pavla Hepnara, možná by toto místo dál zarůstalo travou. "Jezdíval jsem tudy do práce a místní příroda mi naprosto učarovala. Říkal jsem si, že by tady bylo skvělé golfové hřiště. Tak jsem se domluvil s majitelem pozemků panem Šťávou a začali jsme stavět," vzpomíná vášnivý golfista, který se svému koníčku věnuje už 30 let.

V té době už existovalo v republice osm golfových hřišť, ani jedno z nich ale nestálo v jižních Čechách. Podle Pavla Hepnara lidé golf znali možná tak z tisku nebo televize, ale nikdo pořádně nevěděl, jak se hraje. "Když jsme to hřiště stavěli, chodili okolo místní a vyptávali se nás, co tu děláme. Půjčovali jsme jim hole a učili je to," vzpomíná, jak první jihočeské hřiště postupně vznikalo.

Díky tomu i v současnosti navštěvuje hřiště spoustu místních lidí, kterým rovněž golf přirostl k srdci. "Těší mě, že si chodí zahrát hlavně ti místní. Nemá to tu žádý snobský charakter, ale je tu přátelská atmosféra," říká Pavel Hepnar. Na hrací ploše pěti tisíc metrů a devíti jamkách se místní chodí pobavit hlavně po práci. Hřiště rozhodně nepatří mezi nejjednodušší, neboť část jamek se nachází i v lese.

Začít s golfem podle Pavla Hepnara nikoho finančně nezruinuje. "Pokud si nevybíráte opravdu drahá hřiště a nejde vám spíš o prestiž než o sport samotný, tak vás golf nebude stát víc než jiné sporty, jako jsou tenis nebo lyžování," říká a dodává, že golf skutečně stojí za to vyzkoušet. "Je to nádherná hra. Je naprosto dokonale vymyšlená a hlavně, nikdy vás nemůže ošidit rozhodčí, jako v mnoha jiných sportech, proto je ta hra opravdu spravedlivá. A navíc, co je krásnějšího, než procházka v přírodě," usmívá se nadšený golfista.

Golf je podle něj poměrně náročná hra a vyšvihnout se na profesionální úroveň je neskutečně obtížné. Naučit se hrát slušně ale zas tak těžké není. Navíc golf můžete hrát až do pozdního věku. "Mohou ho hrát i staří a hendikepovaní lidé, je to zkrátka hra pro všechny," myslí si Pavel Hepnar. To potvrzuje i řáda hráčů, kteří v sobotu dorazili. "Já mám golf strašně rád, hraju ho s přestávkami už 15 let a i v tomhle věku," říká senior Karel Řezáč.

Na všechny členy klubu čekal v sobotu kromě turnaje také doprovodný hudební program a raut. Ten připravil Pavel Minář, dvojnásobný mistr ČR a člen národního týmu kuchařů a cukrářů ČR.

Autor: Kateřina Šímová