Výborné umístění si přivezli jihočeští moto-designeři z prestižní soutěže Bohemian custom show. Ta se konala o posledním květnovém víkendu v Pasohlávkách na Moravě.

Táborsko zastupoval bechyňský stavitel Tomáš Pitlík, a to s novou skulpturou Enginsect.

Jedná se o plastiku představující jakýsi kosmický hmyz, kdy dominantní součástí výtvoru je historický motocyklový motor. „Na obdobných přehlídkách ve světě jsou podobné skulptury nedílnou součástí expozic soutěžních strojů, takže jsem vnímal přímo jako povinnost, nezůstat pozadu - ba naopak - pokusit se tento trend podsunout alespoň o malý krůček vpřed,“ popisuje Pitlík. Rozhodl se přitom do konstrukce nevyužít pouze nějaké motocyklové součástky, ale přímo celý pohonný agregát.

„Jelikož se motocyklovými veterány zabývám, volba padla na technicky i vzhledově mimořádně zajímavý, přibližně 90 let starý motor francouzské výroby. Téma kosmického hmyzu jsem zvolil záměrně, protože některé výtvory špičkových stavitelů, se bez nadsázky dají označit jako mimozemské, čehož je důkazem právě například vítězný mototocykl Vortep od píseckého týmu VMP,“ dodává Pitlík.

Custombuilding je název pro výrobu či výraznou přestavbu motocyklů s důrazem na jedinečnost designu, umělecký přístup a inovativní technická řešení. Je poměrně mladou umělecko-technickou disciplínou, která už ale má svoje oficiální soutěže na úrovních
republikových, evropských a světových.

Zlato putuje do Písku

Vynikající práci na tuzemském mistrovství Bohemian custom show odvedli podle odborné poroty Jihočeši.

Doslova jako „na Vítkově" pokořil písecký tým VMP, vedený Mírou Žižkou, konkurenci 105 stavitelů nejen z České republiky ale i z okolních států. Tým přivezl do Písku trojnásobné zlato.

První místo získal v nejprestižnější kategorii Radical custom, tedy motocykly stavěné „od základu“, v jediném exempláři. Další titul získali ve skupině Best of show - za nejlepší výtvor napříč kategoriemi. A jako by to nestačilo, odvezli si i zlatavý kov celosvětového časopisu Easyriders. Obdobná ocenění získali tvůrci stroje již před několika týdny - na mistrovství Maďarska v Budapešti. Teď se připravují k účastem na přehlídkách v dalších evropských státech.

David Peltán