Ženy se dětem složily na pomůcky do hudebního kroužku, darovaly jim nové i zachovalé hračky, kosmetiku a oblečení. Děti jim na oplátku s vychovateli připravili vystoupení a občerstvení.

Ježíška od Tábora a Soběslavi se svěřenci dětského domova Přestavlky dočkali o 10 dní dříve. Návštěva s plně naloženými auty k nim dorazila na 15. hodinu odpolední. Facebookové skupiny Maminky z Táborska a Soběslavsko nosí na srdci zde reprezentovaly tři ženy se svými potomky. „Předání jsme domlouvali dopředu, vychovatelky nám daly i tip, co dětem udělá největší radost. Maminky se složily a pořídily jim bubínky do hudebního kroužku. Některé, které měly bubínek doma, ho darovaly,“ vysvětlila iniciátorka akce Pavla Novotná z Tábora. Na 41 místních malých i větších obyvatelů se tak dočkalo překvapení. „Děti od nás dostaly nejen hračky, ale také oblečení, různé hry a kosmetiku,“ podotkla, co všechno bylo součástí sbírky. „Radost v jejich očích je pro nás dostatečné zadostiučinění,“ vysvětlila dojatě.

BESÍDKA PRO JEŽÍŠKA

Obyvatelé barokního zámku Nové Mitrovice však nechtěli zůstat dlužní. „Děti si pro milou návštěvu připravily vystoupení, chtěly jim tak poděkovat za jejich štědrost. Máme velkou radost, že nás děvčata s dětmi navštívily a strávily s námi pěkné chvíle,“ podotkla zástupkyně ředitelky dětského domova Stanislava Veselá. Děti společně se svými tetami, jak tady vychovatelkám říkají, zatančily i zazpívaly. Při zpěvu je doprovodil na kytaru a foukací harmoniku i jeden ze tří „strýců“ v domově, Petr Frumert. Tety – Irena Pešková, Jana Pechová, Pavla Doležalová, Michaela Váchová, Andrea Bartoňová a Eva Říhová se nenechaly zahanbit a pohostily návštěvu malým občerstvením. Návštěvnice také neodjížděly domů s prázdnou. „Na památku jim děti vyrobily vánoční přáníčka a připravily drobný dárek,“ vysvětlila hlavní vychovatelka Stanislava Veselá.

Základní škola a dětský domov Přestavlky:
Kapacita domova je 72 lůžek, nyní ho obývá 41 dětí, 22 dívek a 19 chlapců. Nejmladšímu je 18 měsíců, nejstaršímu 19 let. Nejsou tu pouze jednotlivci, ale také sourozenci. Většinou pochází z dysfunkčních a sociálně slabých rodin. Mají tu svěřence i s lehkým mentálním postižením. Rozděleni jsou do pěti pracovních skupin, ložnice mají zvlášť chlapci a dívky. Domov má 49 zaměstnanců, z toho 32 pedagogických a 17 nepedagogických. Jeho součástí je kuchyně, jídelna, prádelna, základní a speciální škola. Děti mají k dispozici sportovní hřiště a zahradu o rozloze 2,7 hektaru. Režim dne je přizpůsobován ročnímu období, objektu a věku dítěte. Mají zde mnoho volnočasových aktivit a kroužků. Jezdí na výlety, do divadla, pořádají výstavy, přednášky, besídky, průvody, drakiádu a zahradní slavnosti, jezdí plavat,bruslit, lyžují a mnohé další.

Lenka Pospíšilová