Zahájení slavnostního dne se uskutečnilo na návsi u kapličky úderem 11. hodiny. Z přepravních boxů vystupovali koně různých plemen a jejich majitelé je připravovali na tradiční závod. Jak přiblížil za pořadatele místopředseda Jezdeckého klubu Mladá Vožice František Adam, zájmový spolek existuje 21. rokem, ale zatím to nestihli oslavit.

„Loni jsme bohužel oslavu odložili kvůli covidu,“ uvedl Adam. Letošního jezdeckého klání po stylu lovecké výpravy se zúčastnilo 18 koní. „Někteří jezdci jsou až od Malšic, někteří jezdí každý rok, jiní jsou tu úplně noví,“ popsal. Na trať vyrazili i mladí koně. „Většinou závodí zkušenější, ale máme tu i tříletého, dokonce i nějaké poníky,“ komentoval místopředseda klubu.

Hubertova jízda
Jedná se o napodobení honu na lišku. Tato tradice se drží jak v Evropě, tak v Severní Americe. V dnešní době ale již nejde tolik o přemožení zvířete, nýbrž o zábavu a sportovní vyžití. Svátek svatého Huberta se slaví vždy 3. listopadu a každoročně se díky tomuto patronovi a ochránci myslivců, lovců a jezdců konají podobné sportovní hony. Při slavnostním zahájení jezdci vzdávají hold svatému Hubertovi, jemuž se připíjí na zdraví. Následuje úvodní řeč, kde jsou jezdcům připomenuta i pravidla Hubertovy jízdy, pak přichází na řadu stužkování jezdců a v některých případech i odměna pro koně. V lotu jedou nejčastěji temperamentní koně se zkušenými jezdci hned za vedoucím mastrem, méně zkušení na konci skupiny. Po celé délce trasy štvanice za liškou překonávají překážky, přeskakují kmeny stromů, brodí se vodou apod. Po celou dobu jízdy master zaznamenává každý jejich prohřešek. Trestné body získávají třeba za špatné či špinavé oblečení, nevhodné ustrojení, za spadnutí z koně, ale i za neposlušnost nebo za odchýlení se z trasy, to se večer probírá u stolce nebo také soudu.

Tradiční akce

Podle mladovožického starosty a senátora Jaroslava Větrovského, který dorazil jako čestný host, je Hubertova jízda tradiční akcí. „Osobně mě těší, že nám tu funguje velmi aktivní základna jezdeckého klubu, která mimo jiné pořádá i krásné parkurové závody v závěru prázdnin,“ podotkl.

Při této příležitosti se setkají lidé stejných zájmů i řada diváků. „Je to centrum kultury pro místní obyvatele. K výročí bych rád popřál všem členům, aby jim vydrželo nadšení a aby se jim pořád dařilo tak jako dosud, protože je to skvělá a šikovná parta,“ dodal Větrovský, který dostal darem i klubovou bundu. „Dostal jsem ji jako letitý inventář jejich akcí, na koni osobně nejezdím,“ smál se.

První zahajovací skákání se uskutečnilo pod bělečským kravínem. Následoval hon na lišku pod hradem Šelmberk u statku a další pokračování u Mladé Vožice. Na závěr se chytá liška na provaze a konají se rozjezdy nejlepších lovců.

Jako liška poprvé

Lišku dělala Kristýna Kášková na valachovi jménem Comet, v roli mastera se představila její sestra Tereza Průšová na klisně Akaře. „Jako liška jedu poprvé v životě, i když jsem trošku nervózní, tak se zároveň těším,“ popsala své pocity Kristýna, která se věnuje jízdě na koni delší dobu.

Její sestra Tereza vedla celou skupinu jezdců a jejím úkolem bylo dohlížet na případné chyby. „V podstatě vedu celý lot koní a pronásledujeme lišku, zároveň se musím snažit převést celou skupinu bezpečně přes všechny překážky a ohlídat chyby,“ vysvětlila svou úlohu.

K občerstvení se podávala dršťková polévka, během polední pauzy si účastníci opékali špekáčky a večer si v hostinci Na Růžku u zhodnocení prohřešků u soudu dali řízek s bramborovým salátem. 

Travesti revue Techtle Mechtle a Kočky se svým novým pořadem Nemocnice na pokraji zkázy dorazila do kulturního domu ve Veselí nad Lužnicí. Dvouhodinové představení si užili diváci v pátek 29. října večer.
Sestřičky z Nemocnice na pokraji zkázy rozparádily pacienty ve Veselí