V pátek ve 13 hodin vyjela kolona automobilů zdobených českými vlajkami od českobudějovického výstaviště do Včelné. Za hlasitého troubení dojeli až do Včelné, důvodem jejich setkání bylo vyjádření podpory referentovi Františkovi Marešovi, který minulý týden úředně zrušil trvalé bydliště Adamu Vojtěchovi.

„Veřejně vypsal důvody, se kterými nesouhlasí a které jsou protiprávní. Touto cestou jsme chtěli i my vyjádřit nesouhlas s nařízeními vlády. Kdo chtěl, mohl akci přijít podpořit osobně až na místo,“ zmínila členka pořadatelského týmu.

Navštívili ho doma

Asi padesát účastníků se potom z parkoviště vydalo průvodem za zvuku píšťal a amplionu až k domu onoho úředníka, cestou skandovali hesla jako: „Mareš na hrad, Vojtěch fuj,“ a podobně.

Zdroj: Youtube

Sám František Mareš, který znovu zopakoval, že jeho čin byl projevem vlastní vůle, procesí přivítal a věnoval mu pár slov díků. „Podpora, která přicházela a stále přichází, přestože nesleduji sociální sítě, a čtu pouze emaily, tak to je něco neuvěřitelného. Opravdu si toho vážím,“ poznamenal Mareš.

Svým svévolným činem nechtěl poškodit nikoho dalšího. Aktuálně si připravuje obranu proti možnému trestnímu stíhání a radí se s právníkem. „Svým jednáním jsem zlomil kletbu strachu, ve kterém žijeme. Hrozí mi maximálně doživotní zákaz výkonu činnosti ve státní správě, ale já klidně půjdu k lopatě,“ konstatoval Mareš.

Šetří to policie

Jak informovala policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová, policie se aktuálně zabývá prověřováním možného spáchání trestného činu zneužitý úřední pravomoci. „Z úřední povinnosti konáme. Mohu potvrdit, že policie prověřuje případ úředníka ze Včelné, který vydal nějaký dokument, konkrétní kroky činí českobudějovičtí kriminalisté, specialisté na hospodářskou trestnou činnost,“ sdělila Štěpánka Schwarzová.

František Mareš potvrdil, že je v dohledné době předvolán k výslechu v této záležitosti. „Mám přijít na podání vysvětlení na hospodářskou kriminálku. Mimo to požádali o vydání veškerých dokumentů ke spisu. Pokud se nebudou rozcházet výpovědi svědků, tak nám snad nezabaví obecní počítač,“ popsal.

Sepsali petici

Na místě bylo možné podepsat i petici na jeho podporu. „František Mareš by neměl být postihován za způsob občanského protestu proti soustavnému porušování zákonů a základních lidských práv ze strany ministerstva zdravotnictví vydáváním protiprávních opatření,“ je uvedeno na titulní straně petičního archu.