Letos díky teplému počasí vykvetla dokonce o dva až tři týdny dříve, než je běžné. Na snímcích a videu lze obdivovat jeteliště kolem Týna nad Vltavou, zejména v okolí Jaderné elektrárny Temelín.

Karmínově červený až sytě růžový jetel inkarnát se vysévá z podobných důvodů jako fialová svazenka. Pole ale přitahují pozornost nejen včel ze širokého okolí.

Jetel inkarnát letos kvete na polích kolem Jaderné elektrárny Temelín.Jetel inkarnát letos kvete na polích kolem Jaderné elektrárny Temelín.Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Tato kontrastní, ale pomíjivá krása láká k fotografování. Lidé by ale rostliny rozhodně neměli ničit. Zemědělci každoročně žádají o ohleduplnost k jejich práci. „Prosíme fotografy, aby se chovali slušně, využívali případně okraje polí či vzniklé koleje,“ řekl již dříve Deníku Jan Kukrál ze zemědělského podniku Agro Temelín, který plodinu pěstuje hlavně na semeno pro export.

Jetel inkarnát má kromě estetického hlediska řadu předností. Kromě toho, že může sloužit jako kvalitní krmivo pro dobytek, funguje jako výborné hnojivo, zvyšuje obsah dusíku a plodnost půdy a díky hustému porostu zabraňuje třeba i vysychání.