Zhruba stovka lidí přišla na včerejší slavnostní znovuotevření jeskyně. Na návštěvníky čeká kolem 30 metrů nově zpřístupněných horních pater a rovněž prostory Malé kaple, kterou dřívější majitel chystal zprovoznit na sklonku druhé světové války.
Objevení jeskyně
„V roce 1863 skalník Vojtěch Rytíř upustil z ruky kladivo a ono náhodou spadlo do skuliny ve skále v tomto malém selském lůmku. Jan Strnad s Josefem Janů a Janem Švehlou se jako první odvážili sestoupit do nově objevené jeskyně,“ nastínil historický vznik ředitel Správy jeskyní ČR Jaroslav Hromas. Veřejnosti byla jeskyně zpřístupněna v roce 1868.
Význam pro okolí
„Pracovníkům Chýnovské jeskyně chci popřát, aby jim vydržel entuziasmus, se kterým Chýnovskou jeskyni spravují,“ to je jen část řeči chýnovského starosty a senátora Pavla Eyberta, který, jak uvedl, poprvé jeskyni navštívil skoro před 50 lety a nenechal si ujít ani tuto slavnost.
„Myslím, že i do budoucna je to právě Chýnovská jeskyně, která v oblasti agroturistiky zabezpečí Chýnovsku rozvoj,“ naznačil přítomný náměstek ministra zemědělství a Chýnovák Karel Tureček. Mezi hosty nechyběl ani světoznámý houslista a přítel jeskyně, Jaroslav Svěcený, jenž popřál jeskyni sledem harmonických tónů a na housle zahrál také českou a slovenskou hymnu.
Slovenská pomoc
Na celém projektu rekonstrukce se podíleli slovenští jeskyňáři od odborníků až po dělníky.
„Všechno začalo jedním telefonátem, kdy Karel Drbal zavolal a řekl, zda nemám pár dobrých chlapů, kteří by udělali jeskyni,“ nastínil ke spolupráci Čechů a Slováků na chýnovském díle ředitel Správy slovenských jeskyní Jozef Hlaváč.
Ocenil, že Chýnovská jeskyně je mineralogickou „bombou“, která nemá v Evropě, a možná ani ve světě, obdoby.
Dík pracovníkům
„Spolupracovníci se tu nadřeli a kromě normální pracovní doby přidávali večery, soboty a neděle. Bez nich bychom tady dnes nestáli,“ ocenil správce Chýnovské jeskyně Karel Drbal píli a pracovitost svých spolupracovníků.