"Táborská zoologická zahrada tak úspěšně pokračuje ve vytváření párů zvířat, která zatím chová jen jako jednotlivce. Tento týden se dočkal velbloud Jep, kterému partnerka Frieda přijela z Chemnitzu. Společně budou obývat zcela nový výběh o rozloze kolem dvou a půl tisíc metrů čtverečních, který jsme dokončili teď v září," upřesnil mluvčí zahrady Filip Sušanka.

Hlavní zoolog Ondřej Kott vysvětlil, proč je odloučení "milenců" zatím nutností. „Mladá samička je 1,5 roku stará, takže na páření je zatím příliš mladá. Její vhodný reprodukční čas nastane zhruba za dva roky, proto musí být nyní od Jepa oddělena,“ uvedl.

Samec Jep je o 13 let starší a nemusí se omezit pouze na jednu partnerku. „Velbloudi jsou stádová zvířata vedená dominantním samcem, proto plánujeme v blízké budoucnosti Jepovi představit ještě jednu další samici,“ prozrazuje Ondřej Kott. Jep pochází z dánské zahrady v Aalborgu, ale většinu života prožil v pražské zoo, odkud se dostal do Tábora.

Velbloudi dvouhrbí pochází z nehostinných stepí a polopouští Mongolska a Číny a jsou fyziologicky přizpůsobeni extrémním výkyvům teplot v rozmezí až 75 stupňů Celsia. „Zdomácnělá forma velblouda dvouhrbého je rozšířená po celém světě, ale málo známým faktem je, že divoká forma je kriticky ohrožená vyhubením. Přežívá jen v mongolské poušti Gobi, zde žije pár set posledních jedinců,“ upozorňuje zoolog s tím, že divokou formu velblouda chová jako jediná na světe zoo v Pekingu.

Pokud se nyní vydáte do táborské zahrady, kromě velbloudí slečny můžete obdivovat mládě klokana, které je díky albinotickým genům celé bílé. V těchto dnech poprvé opouští bezpečí matčina vaku a vydává se na první delší průzkumy okolí. A možná vás napadne to pravé jméno, na které klokaní miminko stále čeká. Filip Sušanka dodává, že návrhy můžete posílat na facebookový profil zahrady, jejíž otvírací doba se od října o hodinu zkracuje, zavře se již v 17 hodin.