Také se jí dříve říkalo Pňová Lhota, Přímá Lhota, Pněví Lhota, Purkartova Lhota, Paldíkova Lhota. Dnes je jako Jeníčkova součástí Chotovin. V lednu 2004 měla 96 obyvatel. Katastrální výměra Jeníčkovy Lhoty je 488 hektarů a nejvýše položené místo zastavěného území je ve 482 metrech nad mořem.
Jeníčkova Lhota je nevelkou obcí, kde má domov 110 stálých obyvatel. Kolik je zde chatařů a chalupářů, se zjistit nepodařilo. Některé stavby připomínající chaty jsou totiž rodinnými domy a naopak. Domy zářící novotou jsou převážně v západní části obce blízko azylového domu.

Ten je také jakousi zvláštností. V podstatě s obcí nemá nic společného. Patří Fondu ohrožených dětí a byl zrekonstruován v polovině devadesátých let minulého století. Tehdy ho s velkou slávou předával fondu i bývalý chotovinský starosta František Zrzavecký, který se nemalou měrou zasloužil o to, že právě v Jeníčkově Lhotě vyrostl Dům na půli cesty. Tak se totiž původně azylový dům nazýval. Jenže za pár let se osud azylového domu změnil.

Vesnice ožívá

„Docela se to tu rozrůstá, staví se tu zajímavé domy. Lhota začíná žít. Mohu to posoudit, žiji tady odmala. Patříme pod Chotoviny, myslím, že se o nás starají dobře. Nový pan starosta Turek je člověk na svém místě,“ přibližuje životve vsi Marie Hnojnová, která si v době naší návštěvy vyšla na procházku se svým věrným špringršpanělem Argem. Důvěrně mu přezdívá Dědku. Trochu ale zalitovala, že už tady nefunguje obchod, nakupovat tedy musí v Chotovinách nebo v Táboře.

„Jezdí tady pojízdná prodejna, ale prý jen do konce srpna a pak bude konec. Pán jde do důchodu a jeho dcera se vrací do školství,“ povzdychla si s trochou nostalgie. Prodejna, i ta pojízdná, bude chybět zejména starším lidem, ti mladší to mají snazší. Dojedou si, kam potřebují. Zato chválí „kulturní dům“, tedy spíše stavení, kde se místní scházejí při různých kulturních akcích a místní chlapi si tu vybudovali vlastní hospodu. To se vždycky složí na sud piva a ogrilují dobrůtky.

„Ženy jsou tu aktivní. Dělají akce pro děti, třeba na Mikuláše, nebo masopustní rej, dětský den a tak. Táhne to hlavně Anička Jiránková, ta je v důchodu a pomáhá jí paní Kolářová,“ pochvaluje místní „tahouny“ Marie Hnojnová.

Azylový dům

Více zajímavostí, kromě bývalého zemědělského statku, který nyní patří rodině Dvořákových a je zdařile opraven, v Jeníčkově Lhotě nenajdete. Azylový dům na konci obce žije svým životem. Maminky a jejich děti tu našly klidný domov, kde je nikdo nebije a nenadává jim. Alespoň dočasně mají střechu nad hlavou, než si samy najdou své místo v životě.

„Problémy s místními nemáme. Když potřebujeme pomoc, tak se s nimi domluvíme. Třeba teď máme na zahradě bažinu, zatéká nám tam voda. Jedna místní firma nám s tím pomůže, poradí. My od obce nic nepotřebujeme a oni nám neorganizují žádný program pro děti,“ uvádí Jitka Nováková. Maminky spíše jezdí do Chotovin a pak hlavně do Tábora na úřady. Autobusové spojení podle nich docela ujde. Jen v zimě je to horší.

„Máme plně obsazeno, teď tu žije pět rodin. Potřebovali bychom to nafouknout. Žádostí je hodně, ale vyjít vstříc můžeme jen těm nejakutnějším,“ konstatovala Jitka Nováková, která vypomáhá své jmenovkyni Pavle, šéfové zařízení. Vedlejší rodinný domek, který s ním bezprostředně sousedí, obývá prý „úžasný“ člověk. Míče, které k němu napadají, dětem vyrovná před vrata. Nekřičí, ani nenadává.
Ne všichni mají k dětem podobný vztah, někteří na malé obyvatele „azyláku“ svedou i to, co neprovedly. Proto maminky s dětmi dům a jeho zahradu často neopouštějí, spíše naopak. Je pro ně zárukou bezpečného zázemí.
Soužití to není úplně bez vady na kráse, ale lidé z Jeníčkovy Lhoty už si zvykli.

Chalupáři seusazují

„Máte velikou kliku, že nejsem v lese,“ směje se důchodce Jaroslav Marek. Moc mu zpočátku do řeči není, ale pak se rozpovídá: „Oženil jsme se a bydlel pár měsíců tady nahoře v chalupě v pronájmu. Pak jsem se odstěhoval na Sezimák. Celý léta jsem tam bydlel a jezdil za prací po světě. Nakonec mě přesvědčili, abych pracoval pro domovní správu, protože potřebovali řemeslníky. Skončil jsem pak u Potravin. A jak jsem se dostal sem? Tenhle baráček byl ženy. Dali jsem se do opravy, až jsme tady na důchod zůstali. Já moc město nemiluji,“ připustil pan Marek. Vyhovuje mu hezké prostředí, ale chybí mu klid, který měl v Rašovicích, odkud pochází. Lesy hned za zády, to byla paráda. Miluje totiž houbaření.

„Zajímavé je, že i většina zdejších chalupářů to tu předělává na stálé bydlení. Je to pro ně asi výhodnější,“ usmívá se důchodce. Pojízdná prodejna prý sice funguje, ale spíše jen na objednávku. Co kdo potřebuje, to mu dovezou.

„Kdysi jsem tu jezdíval na „tejdenku“ za pět korun, dneska je to drahé. Raději jedu svým autíčkem,“ vysvětluje Jaroslav Marek. Kousek nad jeho chalupou stojí bývalá Šilhova hospoda. Ona to teda už hospoda není, ale na první pohled je jasné, k čemu stavení dříve sloužilo. Momentálně je prý na prodej.

Vybudovali si hospodu

Přestavěný objekt vedle bývalé prodejny slouží kulturním účelům, ale i jako soukromá hospůdka. Když je důvod něco oslavit, chlapská část nakoupí pití, jejich manželky připraví něco na grilování a pak se všichni sejdou u stolu.
Jak řekla Marie Hnojnová, prostě to v Jeníčkově Lhotě opět žije. Nová i opravená stavení jsou pádným důkazem, že jsou tu mužští šikovní. A upravené zahrádky jsou zase doménou jejich křehkých poloviček.

Alena Řezáčová