Jak zmínil technický pracovník mechanizátor Milan Sviták, jejich středisko disponuje třemi typy sekaček na dálkové ovládání. „První je český výrobek Spider, který opravdu vypadá jako pavouk. V hodně příkrém svahu si pomáhá jistícím lanem a jezdí na benzín,“ vysvětlil s tím, že ovládat ho zvládají všichni zaměstnanci. „S tímto strojem je schopné jezdit celé středisko, jde o pětatřicet lidí,“ vyčíslil Sviták.

Druhý robot je italsko-švýcarského původu. „Je výkonnější, větší, pohybuje se pomocí pásů na kolech podobně jako tank. Zároveň je přesnější, ale na ovládání složitější,“ poznamenal. Tuhle mašinku ovládá jenom asi 5 zručných chlapů z chotovinského střediska SSÚD.

Třetí nejmenší sekačka pochází z Dánska. „Je menší, ale váží asi o polovinu méně než předchozí model. Trávu kosí rotačními vidlemi, lze k ní dokoupit i různé výměnné hlavice. Naopak má ale trochu užší záběr, co se do posečené plochy týče, takže neudělá takový výkon jako předchozí dva modely,“ porovnal Milan Sviták.

Šetří čas i peníze

Podle vedoucího SSÚD Chotoviny Milana Tůmy tyto šikovné mašinky ušetří mnoho času a nahradí práci několika lidí současně. „Mohou nahradit tak tři až pět pracovníků s křovinořezem. Ovládání je jednoduché, zaměstnanci stačí školení, aby věděl, jak se strojem manipulovat a neponičil ho,“ popsal Tůma.

K ovládání slouží praktický joystick, a tak robot vypadá spíše jako hračka pro dospělé. Koš k přístroji není, pouze mulčuje, a tak jsou svahy u dálnice D3 i přírodně prohnojeny. Plán sečení má přesný harmonogram. „Pracovníci jedou liniově a postupují od kraje od nejvyšší trávy, dělá se celá trasa dálnice, od křižovatek, přes svahy, sjezdy i mezi sadovými úpravami,“ zmínil Tůma.

Pravidelné sečení

Trasa podél celé dálnice D3 na jihu Čech se seká v pravidelných intervalech. „Hodně záleží také na počasí, travní porost se seká dvakrát i třikrát za rok. Křižovatky kvůli přehlednosti i častěji,“ upřesnil Milan Tůma.

Robotické sekačky

Po práci se každá sekačka musí vyčistit, vyfoukat a umýt. Ovladač má dosah od 60 do 100 metrů. Stroj ovládaný na dálku jezdí rychlostí kolem 8 kilometrů v hodině a zvládne až 7 tisíc metrů čtverečních trávy za 60 minut. Cena jedné takové mašinky se pohybuje kolem 500 tisíc korun.