V Táboře začne jeho jubilejní 10. ročník happeningem ve středu ve 13 hodin na Křižíkově náměstí. Bude tu odpočívárna i sběrna nepotřebného oblečení, mobilů a a drobné elektroniky. Festival potrvá na ZŠ Bernarda Bolzana a klubu MP7 do 23. března.

Tématika filmů se dotýká obyvatel regionu, obecnějším námětem je pak třeba kouření. Přestavání s kouřením se bude věnovat zčásti autobiografický film Ivo Bystřičana Mých posledních 150 000 cigaret, přičemž režisér osobně přijede ke snímku debatovat a zůstane i na další film Dál nic.

Happening bude odrazem filmů Čest práci a Mý věci, které se budou v Táboře promítat. Samotnou filmovou část zahájí ve čtvrtek v 18 hodin hořkokomický snímek o životě se schizofrenií Otázky pana Lásky Dagmar Smržové, kterou diváci znají coby režisérku pořadu 13. komnata České televize. Dagmar Smržová se zúčastní debaty s diváky.

Festival publikum nabídne celkem 11 filmů, mezi nimiž jsou i premiéry již zmíněných dokumentů Mých posledních 150 000 cigaret a Dál nic! a dále snímek Počátky.

Součástí festivalu i výstava Práce nebo život! studentů bechyňské uměleckoprůmyslové školy na téma Jeden svět. Na pátek je připravený koncert strakonické kapely The Avarage v klubu MP7.

Vstupné: ZŠ Bernarda Bolzana: 60 Kč nebo 80 Kč s debatou, pro studenty 40/60 Kč.
Caffe & Gallery MP7: 50 Kč, studenti 40 Kč.
Jeden svět pro děti bude za 40 Kč, do 12 let zdarma.

David Peltán