VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je typ, co nevydrží dlouho na jednom místě

Tábor - Žena naruby - Marcela Gausová.

18.5.2011
SDÍLEJ:

Marcela Gausová se svými žáčky. Foto: Archiv M. Gausové

Její povolání je vychovatelka ve školní družině a trenérka mažoretek. Jakmile však opustí brány školy, věnuje se Marcela Gausová naplno své rodině i kamarádům a užívá si zaslouženého volna, jak jen to jde. Její diář je maximálně nabitý, přesto je Marcela pořád plná energie a optimismu. A jak sama říká, musí být neustále v pohybu.
Narodila se 18. prosince roku 1966 v Táboře. Před pěti lety se s rodinou přestěhovala ze Sezimova Ústí do Tábora na Blanické předměstí do rodinného domku. Vystudovala dnes již bývalou Střední pedagogickou školu v Soběslavi. Hned po studiích začala působit na Základní škole v Sezimově Ústí II, odkud ji děti znají jako vychovatelku a trenérku. Její manžel Marcel zase velí táborské průmyslovce. Společně mají dvě děti, již dospělou Veroniku (23) a teenagera Jakuba (15).

Jak dlouho už působíte na druhé základní škole?
Já jsem sem nastoupila hned po maturitě na pedáku, takže v nějakých osmnácti letech. První dva roky jsem tady byla jako učitelka scénického tance v takzvané rytmice. Potom jsem na necelý rok přestoupila na starou školu a pak se opět vrátila. Ovšem už jako vychovatelka. A od té doby jsem tady v podstatě nepřetržitě, takže už je to neuvěřitelných jedenadvacet let.

Čím jste chtěla být jako malá?
Učitelkou tance. Mým velkým vzorem byla paní učitelka Zámostná, která dříve vedla taneční rytmiku a já jsem chtěla být jako ona. Pohyb a tanec mě odjakživa přitahoval. Asi ve třinácti letech jsem měla jít do Prahy do školy tance, ale rodiče s tím tenkrát nesouhlasili, takže z toho nakonec sešlo. V té době mě to celkem mrzelo, ale dneska už rozhodnutí rodičů chápu. Taky by mi asi dělalo potíže pustit svou dceru ve třinácti samotnou do Prahy.

Nelitujete tedy toho, že jste na taneční školu nešla?
Ne, nelituji. Mám ráda různorodou činnost a věnovat se pořád jenom tanci by mě časem asi omrzelo. Jsem se svou současnou prací spokojená.

Jaká jste byla studentka, dostala jste někdy poznámku?
Ne, poznámku nikdy. Byla jsem vzorná studentka s vyznamenáním na vysvědčení. Ale zase že bych byla nějaký šprt, to ne. Měla jsem hodně zájmů a kroužků. Zpěv, hudební nástroj, sport, přednášení a další. Takže na zlobení vlastně ani nebyl čas.

Vzpomínám si, že jste vždycky patřila mezi ty hodné, sympatické paní učitelky, které nekřičí, nejsou přísné a je s nimi sranda. Dokážete si taky dupnout a být přísná?
Dřív jsem bývala měkká a tolik jsem si nedovolila. Dneska už přece jenom občas musím zvýšit hlas a zasáhnout. A to hlavně u dětí z druhého stupně. Na ty už nějaká autorita moc neplatí. Mají svou hlavu a poslouchat se jim moc nechce. Ale není to zase tak, že bych s nimi nevycházela. Největší problém je, když mezi sebou nevycházejí děti samotné. Jakmile jsou rozhádané a nejsou kolektivní, pak s tím já těžko něco zmůžu. Naopak, když se sejde parta, která drží při sobě, je potom spolupráce úžasná.

Je něco, co vás třeba vytáčelo na vašich učitelích?
Asi ani ne. Myslím, že jsem měla samé fajn učitele, nevzpomínám si, že bych měla nějakou přísnou nebo dokonce zlou paní učitelku. Já jsem školu nikdy nebrala jako příkoří, zní to možná divně, ale chodila jsem tam ráda.

V podstatě každý den jste v kontaktu s lidmi, ať už s dětmi, jejich rodiči nebo svými učitelskými kolegy. Jste týmový hráč, nebo spíše solitér?
Když je velká zodpovědnost jen na jednom člověku, tak je to někdy vskutku vysilující. Člověk musí pořád přemýšlet, jestli to či ono udělal správně, jestli by to nešlo udělat jinak, a vymýšlí a přemýšlí, až mu z toho jde hlava kolem. Pak ale přijdu mezi lidi a vidím, že ten můj nápad šlape a těm holkám (mažoretkám) to jde přesně tak, jak jsem si představovala. V tu chvíli ze mě všechny pochyby spadnou a vidím, že to úsilí a nervy měly smysl. Z toho vyplývá, že jsem tedy spíše týmový hráč a raději pracuji ve skupině.

Jaký je kolektiv na vašem pracovišti, jste dobrá parta? Stýkáte se s kolegy i mimo školu?
Myslím si, že parta jsme dobrá a snažíme se stýkat i mimo práci. Stýkáme se v podstatě celý první stupeň jak učitelé, tak vychovatelky z družin.

V současné době působíte jako vychovatelka ve školní družině a trenérka mažoretek, učíte ještě na prvním stupni?
Na prvním stupni už děti neučím. Na jednu stranu mě to mrzí, protože mě to celkem bavilo, ale už by toho bylo moc. Navíc by bylo nutné dodělat si vysokou školu, abych mohla učit v plném rozsahu. Ale vracet se zpátky do školy? To už se mi nechce. Na prvním stupni jsem učila tři roky, byla to fajn zkušenost, ale stačilo to.

Kde berete inspiraci při vymýšlení her pro děti?
Jednak z knížek, jednak i z televize. Kolikrát třeba vidím nějaký film a řeknu si, jo, to je dobrý, to bychom mohli udělat. Podobně vznikla i akce Dobývání Kozího hrádku, kterou s dětmi každoročně pořádáme začátkem září. V tomto případě mi byl velkou inspirací pořád Pevnost Boyard, který kdysi běžel v televizi.

Sama máte dvě děti, jak jste přistupovala k jejich výchově? Dělala jste nějaké zásadní rozdíly mezi školními dětmi a vlastními? Třeba, že jste na jedny byla přísnější?
Ne, nikdy. Vždy jsem se snažila k nim přistupovat stejně a nedělat mezi nimi žádné zásadní rozdíly. Rozhodně tedy mé děti nikdy neměly nějaké výhody v tom, že jejich maminka pracuje ve škole. Po pravdě ani Verču s Kubou nikdy nenapadlo za mnou přijít a chtít nějaké úlevy. Akorát mi někdy, když byly malé, vyčítaly, že jsem až moc často s cizími dětmi. Těžko se jim vysvětlovalo, že je to moje práce a že to skutečně není tak, že bych je neměla ráda nebo s nimi nechtěla být. Teď s odstupem času už samozřejmě všechno pochopily a nemyslím si, že by mi kvůli výchově něco vyčítaly.

Váš manžel Marcel má podobné zaměstnání jako vy, kde jste se seznámili?
Seznámili jsme se na pionýrském táboře v Doubí. Já jsem tam byla jako instruktorka a on tam také nějaký čas působil. Je mezi námi rozdíl sedmi let a v době, kdy jsme se seznámili, se Marcel zrovna vrátil z vojny.

Stává se někdy, že si s manželem vyměňujete své pedagogické zkušenosti nebo i třeba spolupracujete, přestože vy pracujete na základní a on na střední škole?
Tak určitě vždy probereme křížem krážem, co kdo ten den zažil, ale že bychom si nějak zásadně radili, to ne. Co se týče té spolupráce, tak je to spíš jakési vyměňování hmotných statků. Například nám Marcel umožnil, že jsme byli s družinou na promítání filmu v kinosále průmyslovky. Byl to fajn večer, měli jsme tam zařízenou večeři i jsme tam se všemi dětmi z prvního stupně přespali. Někdy zase, když jedeme na vystoupení s mažoretkami někam dál nebo i do ciziny, tak jede se mnou jako dozor a podpora.

A teď konečně k mažoretkám. Sezimovo Ústí už dvanáct let reprezentují holčiny v modrožlutých kostýmech, které vystupují pod vaším vedením. Kdo s tímto nápadem přišel a co mu předcházelo?
Tenkrát tu byly na prvního máje mažoretky z Klatov. No a my jsme se na ně byli podívat a byl tam i pan starosta, místostarosta a jiní lidé z města. A oni najednou řekli, že by to bylo fajn, kdyby někdo vedl podobnou skupinu mažoretek i u nás. A já jsem se toho hned chytla a řekla jsem, že když nás finančně podpoří, že to není problém, že se toho úkolu velmi ráda zhostím. Tak jsme secvičily s děvčaty z pátých až sedmých tříd sestavu, a ta se líbila natolik, že nám Městský úřad v Sezimově Ústí přislíbil finanční podporu.

Jaké jsou ohlasy na mažoretky, jsou stále žádané?
Tak určitě je to teď už slabší, než když jsme s tím začínali. Ten mažoretkový boom už je asi za námi, ale že bychom měli nouzi o vystoupení, to v žádném případě. Pořád jsou tu různé plesy a akce, kam nás zvou a chtějí například pomoci při zahájení.

Každý den trénink mažoretek, družina, rodina … Váš diář podle všeho dost praská ve švech. Nemáte někdy chuť se vším praštit?
Mám, opravdu mám. Skutečně jsou někdy dny, kdy si říkám, že už jsem fakt unavená. Jakmile nastanou prázdniny, tak si je užiji se vším všudy a skutečně odpočívám.

Jak nejraději relaxujete?
Přes týden na odpočinek ani není čas. Když se vracím kolem sedmé večer domů, tak teprve začínám dělat to, co ostatní dělají od dvou nebo od tří hodin. To znamená nakoupit a uvařit, a než se zastavím, tak je půl jedenácté večer. Ve všední dny je mou největší relaxací vydatný spánek. Dost si ale také odpočinu v městském autobusu. Prostě jenom sedím a okolní svět vnímám jen jako kulisu. Někdy se i bojím, že z toho autobusu nevystoupím.

A co koníčky, zájmy?
Překvapivě je mým koníčkem má práce, takže mažoretky a děti. Hlavně musím být neustále v pohybu. Jsem ten typ, co dlouho nevydrží na jednom místě a pořád musí něco vyrábět.

Je to už nějaký čas co jste se přestěhovali ze Sezimova Ústí do Tábora, nestýská se vám?
Vůbec se mi nestýská. Teď bydlíme v domku a musím říci, že přesto, že je to v Táboře, je tam mnohem větší pohoda, než v Sezimově Ústí. V bytě jsem si připadala jako v kleci a skutečně není nadto dát si ráno snídani na zahradě. Bydlíme v novém už pět let a ani jednou jsem nezalitovala, že jsme se přestěhovali. Takže bych neměnila.

Michala Nováčková

Místo události:
18.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu12 200 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: tel., mailem. Aj nebo Nj, práce na pc.. Pracoviště: Stanislav fojtík, hotel restauracetrilobit, A. Jiráska, č.p. 333, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Patrik Zuber, +420 728 032 782.

Lidské zdroje - Lidské zdroje Psycholog23 160 Kč

Psychologové ve zdravotnictví (kromě klinických psychologů) Psycholog/žka ve zdravotnictví. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23160 kč, mzda max. 37710 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní místo na dobu 1 ROKU s možností prodloužení., VŠ - jednooborová psychologie. Akreditovaný kurz Psycholog ve zdravotnictví podmínkou. Psychoterapeutický výcvik výhodou., Platové podmínky: podle § 122 ods. 1 zákoníku práce, platová třída 11, po zařazení do specializačního oboru platová třída 12 (do 37.710Kč), podle délky odborné praxe, zvláštní příplatek ve výši 800Kč, osobní příplatek po zapracování., Zaměstnanecké výhody: 6 týdnů dovolené, v regionu nadstandartní platové podmínky, podpora dalšího vzdělávání, možnost ubytování, příspěvek na stravování a penzijní připojištění, možnost individuální úpravy pracovní doby, zvýhodněná RHB.. Pracoviště: Dětská psychiatrická nemocnice opařany, 391 61 Opařany. Informace: Tatjana Nagyová, +420 381 204 294.

2444 - Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech16 000 Kč

Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech Operátor call centra. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Stále se rozhodujete, jak podpořit svou domácnost jednoduchou prací? , - Rádi komunikujete s lidmi a pomáháte jim? Nemáte problém s prací na PC?, Zapojte se do našeho kamarádského kolektivu, kde je práce zábavou, je především o komunikaci s lidmi a o možnosti si individuálně řídit svůj časový plán. , A to, že dostanete placené volno za své splněné úkoly, je jen jedna z mála výhod práce u nás., Tato práce je vhodná jak pro osoby se zdravotním postižením, tak i pro maminky na mateřské, které se většinou hůře uplatňují na trhu práce. , , Náplň práce, , Naši specialisté vás pečlivě zaškolí a připraví na komunikaci se zákazníky po telefonu. Zároveň se naučíte zaznamenávat zjištěné informace do PC. , Nabídka, U nás všem nabízíme širokou škálu motivačních odměn a bonusů. , Mezi benefity patří například vyplácená jubilea, nabídka levnějšího volání, zdarma občerstvení na pracovišti, hry a soutěže o různé ceny + další aktivity a ohodnocení, které pozitivně ovlivňují náladu a život našich operátorů. Je toho od nás ještě víc…ale to se dozvíte, až se uvidíme. ?, Pracovat budete pouze na ranní směny od pondělí do pátku, víkendy a svátky jsou volné., , , Tak co, našli jsme Vás?, , Volejte na tel: 380 900 122, nebo nám zašlete životopis na email: nabory@atoda.cz. Pracoviště: Atoda tábor, s.r.o., Světlogorská, č.p. 2771, 390 05 Tábor 5. Informace: Nikola Mrabet Krajánková, +420 380 900 122.

539490 - Ostatní specialisté v oblasti techniky Technik15 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti techniky Technik chladících zařízení. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní místo vhodné i pro OZP s max 2.stupněm invalidity., Požadujeme praxi v oboru., Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené., Kontakt: emailem (personalni@vspdata.cz). Pracoviště: Vsp data a.s., sezimovo ústí ii., Průmyslová, č.p. 1181, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Martina Mrázková, +420 381 489 166.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ester Ledecká při sobotním závodě na snowboardu
AKTUALIZUJEME
4

Ledecká je olympijskou legendou. Získala druhé zlato, po lyžích i na snowboardu

Videosouhrn Deníku – pátek 23. února 2018

Znavený dvouletý dveřník, fet za volantem a soutěž střihačů vína: videa dne

OBRAZEM: Čtyři osobní automobily se srazily na E 55 u Kaplice

Kaplice - Před páteční 17. hodinou se srazily čtyři automobily na přeložce kolem Kaplice.

Jaroslav Zvěřina v Cadillacu o sexu vážně i nevážně

Tábor – Zajímavý, dlouhý a především lehce pikantní večer naservíruje v pátek návštěvníkům Bar Cadillac ve společenském centru Univerzita.

OBRAZEM: Na Dark Snow v Monínci se bude jezdit mezi osvětlenými brankami

Monínec - Večerní závod čeká na všechny, kteří se zúčastní páteční akce Dark Snow Monínec. Jedná se o jediný domácí sjezd pro veřejnost, kdy se takto jede za umělého osvětlení. Letos navíc s novinkou v podobě osvětlených branek.

Jelen Standa na smrt nemusí. Odstěhuje se do Lán

Šumava, Kvilda - Jelen Standa se stěhuje z Návštěvnického centra ve Kvildě do obory na zámku v Lánech.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT