Na začátku prosince loňského roku šokovala celé Česko zpráva o europoslanci Miloslavu Ransdorfovi, kterého spolu se třemi Slováky zatkla v curyšské bance švýcarská policie. Údajně se snažili na falešné doklady vybrat 350 milionů eur – v přepočtu 9,46 miliardy korun.

Na čtvrtek Miloslav Ransdorf svolal tiskovou konferenci, kde se spolu s dalším aktérem „švýcarské kauzy", bývalým starostou Ivanky u Nitry Peterem Guzmickým, snažili celou aféru objasnit a předložit dokumenty prokazující jejich nevinu. Peter Guzmický vzal vinu na sebe a označil se za hlavního organizátora celé akce a Miloslav Ransdorf zopakoval, že si není vědom protizákonného jednání. Oba jsou stále přesvědčení, že dokumenty, které mají, jsou pravé.

Europoslanec i nadále zůstává členem KSČM. Podle předsedy strany Vojtěcha Filipa šlo v bance o jeho osobní záležitost a ne o činnost spojenou s funkcí ve straně. Také většina jeho spolustraníků se proto vyjádřila, že stranu jeho jednání poškozovat nebude. Zeptali jsme se proto také zástupců KSČM na Táborsku, jak celou kauzu vnímají oni.

Ladislav Šedivý, Tábor:
„Hlasovali jsme o této záležitosti v ústředním výboru před Vánoci a z 86 přítomných členů jen 23 z nich hlasovalo pro to, aby Miloslav Ransdorf pozastavil své členství do vyřešení kauzy. Já jsem se připojil k většinovému názoru a tedy hlasoval pro to, aby mu členství pozastaveno nebylo, protože o případu nemám zase tolik informací, jen z médií. Podle mě se kauza odehrávala trochu jinak a za chvíli se jistě dozvíme od Švýcarů, že to odpískávají."  O otázce, zda případná vina jeho stranického kolegy může partaj poškodit, si netroufl polemizovat. „Nechci spekulovat, nemůžu odpovídat na to, co by bylo, kdyby bylo, protože to nevím."

Jan Pehe, Soběslav:
„Je těžké objektivně odpovědět, protože jsem u toho nebyl. Pan Ransdorf udělal chybu, tak jako všichni jsme chybující, že se zapletl s nějakými pochybnými osobami. To bych mu vyčetl při jeho inteligenci a vzdělání. Neudělal straně moc dobré renomé. Nevím, jestli mu to stálo za to, byla to klukovina. Pokud se ukáže, že je vinný, navrhoval bych, než se to prošetří, aby pozastavil členství ve straně. Zatím ale musíme dodržovat presumci neviny."

Josef Králík, Sezimovo Ústí:
„Samozřejmě, že je to ostuda. Co k tomu víc říct. Neznám jednotlivé detaily, tak nejsem oprávněn se vyjadřovat. Stranické orgány by to ale měly řešit."
Josef Válek, Bechyně: „Myslím, že je zatím předčasné se k věci vyjadřovat. Je třeba dodržovat presumci neviny. Pokud se prokáže, že pan Ransdorf pochybil, tak by se to mělo řešit. Pak to bude otázka jeho svědomí a charakteru, jak se zachová."