I přesto, že někomu přijdou šachy jako nudná a nesmyslná činnost, pro mnoho lidí je to hra, při které mohou rozvíjet logické myšlení a tráví nad nimi spoustu času. To je případ i dvanáctileté Lady Doležalové z Tábora. Navštěvuje druhý ročník víceletého Gymnázia Piera de Coubertina a skloubit koníčky se školou jí nedělá problém.

Královské hře se věnuje již od svých čtyř let. Dochází do Šachklubu Tábor, což je největší jihočeský mládežnický klub. „Přivedl mě k tomu taťka, který hraje také. Rozhodl se, že mě to naučí. Ukázal mi veškeré začátky. Od pěti let, což byl rok 2004, navštěvuji šachový kroužek, pod vedením Jaroslava Odehnala,“ vypráví Lada Doležalová.

Za svůj největší úspěch považuje třetí místo na mistrovství republiky. Toho se zúčastnila v sedmi letech. „Na mistrovství republiky jsem skončila jako třetí. Ale další roky jsem už neumístila. To mistrovství je pro holky otevřené. Může přijít kdokoliv. Nemusím projít krajským kolem, postupovat musí pouze kluci,“ upřesňuje dívčina.

To ale není jediné ocenění, kterým se může pochlubit. Třikrát totiž získala bronzovou a stříbrnou medaili na mistrovství Čech. V roce 2009 se stala vítězkou místní soutěže Táborská věž v kategorii 4. až 5. třídy. Za družstvo se třikrát zúčastnila republikového finále přeboru škol prvního stupně. „Hraji také III. divizi. To jsou pětičlenná družstva, nebo I. ligu mládeže,“ dodává Lada.

Za rok sehraje dvacet až třicet turnajů. Pro většinu z nás by byla těžkým soupeřem.

Nejlepší tah v pozici

K dosažení takových výsledků je zapotřebí i trénovat. Lada k tomu využívá počítač, internet i literaturu. Má před sebou například rozloženou šachovnici a snaží se odhadnout nejlepší tah v pozici. Tomu se říká diagram. „Trénuje se tím mozek. Kdyby byla v partii podobná pozice, tak bych pak nevěděla třeba co dělat. S literaturou se dají cvičit například různá zahájení, kterých je nepřeberné množství. Jsou to první tahy na šachovnici s různými variacemi. Nejde pouze o začátek; zahájení je třeba do desátého tahu,“ vysvětluje sympatická dívčina.

Všechno má čas

Pro šachisty je také důležitý čas. Na turnajích se používají hodiny. Na hru je totiž určená doba. Lada se rozpovídala o mistrovství republiky a dále vysvětluje:
„Každý hráč má na přemýšlení třeba 25 minut. Na mistrovství republiky je to 1,5 hodiny, ale čas lze i přidat. To nastaví rozhodčí. Někteří šachisté musí hodně přemýšlet, aby to propočítali. Je to týdenní turnaj, nejprve je slavnostní zahájení a hraje se jedno kolo a dvoukolo. Počítač losuje protihráče. Na větších turnajích se hraje devětkrát a na menších sedmkrát. Pak se to hodnotí podle bodů a pomocných hodnocení.“

Lada Doležalová není jen nadaná šachistka, ale věnuje se i atletice a hře na kytaru. Sama říká, že v atletice není tak dobrá jako v šachu, ale ve skoku do výšky vyhrála i přebor kraje. Je to pro ni skvělé odreagování, protože má pohyb, který jí při královské hře chybí.
Na kytaru dochází od září do hudební školy k Danielu Tácovi. „Kytara je pěkný doprovod k písničkám, a jak jezdím na tábory nebo na turnaje, můžu si ji vzít a hrát,“ upřesňuje Lada.

Na šachu baví Ladu logičnost. I právě proto má ve škole ráda matematiku, fyziku a  chemii. Na jeden z těchto oborů by se pak chtěla zaměřit i na vysoké škole. „Baví mě vymýšlet tahy a různé strategie. Teď začnu více trénovat. V nejbližší době bude finále první ligy soutěže družstev. Tentokrát se uskuteční v Táboře. Je to souboj krajů a hraje se o postupy do vyšších soutěží,“ odhalila   plány   do   budoucna.

Nejhorší, co se může šachistovi stát, je podle Lady dostat mat ve druhém nebo pátém tahu. Ale to není její případ.