Majitelé kopaných studní by měli provádět celkovou prohlídku studny dvakrát do roka, vždy před a po zimním období, upozorňují odborníci. V rámci prohlídky je třeba provést kontrolu vodotěsnosti svrchní části pláště studny, přesvědčit se, zda do studny nepadají cizí předměty nebo drobná zvířata, zda do ní neprosakuje povrchová voda z okolí. Jednou za pět až osm let je zapotřebí vodu ze studny zcela vyčerpat a provést čištění dna a stěn studny. Čištění a chlorace jsou nutné po velkém jarním tání nebo po silných přívalových deštích či povodních, kdy bývá studniční voda silně bakteriálně kontaminována.
Kvalita studniční vody není v žádném případě stabilní záležitost, v průběhu roku značně kolísá a představuje jisté zdravotní riziko. Odborníci proto při využívání studniční vody doporučují majitelům provádět alespoň dvakrát ročně základní laboratorní rozbory její kvality.
„Běžně se v prostředí studniční vody u nás vyskytuje vyšší obsah dusičnanů, někdy železa a manganu," řekl Libor Paštyka, hydrogeolog společnosti VAK JČ. „Pokud takovou vodu nepoužíváme jako pitnou, nejsou tyto zvýšené hodnoty nijak nebezpečné. Vysoký obsah železa a manganu však znehodnocuje použití vody bez úpravy i jako užitkové, neboť dochází k zanášení rozvodů, barvení sanitární keramiky, poškozování ohřívačů vody a v neposlední řadě poškozování praček a ničení prádla. Zdravotní problém představuje výskyt radonu ve vodě, neboť dlouhodobé vdechování radonu například při sprchování může vážně narušit zdraví. Problematický je i výskyt nitrátů v některých oblastech s intenzivním zemědělským hospodařením,“ upozornil dále Paštyka.
Jarel Janowiak z laboratoře VAK JČ dále doporučuje, že majitelé studní by si měli nechat vypracovat alespoň krácený laboratorní rozbor, který zahrnuje zhruba 20 základních mikrobiologických a chemických ukazatelů. "Ideální je to každý rok na jaře nebo alespoň po každém čištění studny,“ upřesnil. Krácený rozbor stojí přibližně 1 500 korun a provádějí ho například laboratoře společnosti VAK JČ v Českých Budějovicích, Písku, Jindřichově Hradci a v Táboře.
Společnost Vodovody a kanalizace Jižní Čechy jsou dceřinou společností rakouské ENERGIE AG. Pitnou vodou zásobují zhruba 319 tisíc obyvatel. Společnost provozuje celkem 57 úpraven vod, 316 vodojemů a 114 čistíren odpadních vod v celém Jihočeském kraji. Společnost VAK JČ opakovaně obhájila certifikaci na výrobu, dopravu a prodej pitné vody i odvádění a čištění odpadních vod.