Smrt, smrt ukrutná, kyselica nechutná. Kyselicu sníme a smrt utopíme. Děti se Morany nelekly a za zpěvu písní doprovázených harmonikou ji vyprovodily až k čelkovickému mostu, kde byla zapálena a vhozena do Lužnice. Jaro může začít.

„Já se jí vůbec nebojím. Ve školce už jsme jednu Mařenu taky zapálili a pak hodili do ohně,“ pochlubil se čtyřletý Jáchym Koudelka, který přijel s maminkou vyprovodit Moranu na kole.

Vynášení Morany uspořádalo jako již tradičně táborské rodičovské centrum Radost. Aby nepřišla zejména těm nejmenším cesta moc dlouhá, čekalo je malé zastavení, kdy si mohli zazpívat a zatancovat.

„Po potopení Morany se ještě přinese lítečko, aby místo po zimě nezůstalo prázdné. Lítečko vlastně symbolizuje všechno nové a hezké a mělo lidi chránit před neštěstím a smrtí, zkrátka před vším, co představuje zima,“ prozradila v průběhu cesty koordinátorka centra Daniela Máchová, co ještě účastníky čeká. Lítečko mělo v tomto případě podobu proutků ozdobených vajíčky a mašličkami.

„Těsně před akcí jsme ale zjistili, že jihočeské lítečko mělo podobu nazdobené, barevné panenky. Proutky jsou spíš Moravské, takže příště to bude určitě panenka, která by měla být pravý opak Morany,“ dodala Daniela Máchová.

Figurína Morany určená k rituálnímu zničení symbolizuje podle starobylé tradice smrt, nověji je vysvětlovaná jako personifikace zimy, zmaru a všeho nedobrého. Její název vychází z mytologické postavy Morany, zosobňující smrt, nemoci, bídu.