VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jana Šafratová je odbornicí na malé děti
a ženská těla

Tábor – Celý rok jste prostřednictvím Táborského deníku hledali to nejbáječnější miminko, které se narodilo během loňského roku, a teď nastal čas vítěze odměnit.

18.1.2013
SDÍLEJ:

Fotografka Jana Šafratová se svými dětmi Dominikem (zleva) a Hankou (vpravo).Foto: Archiv

V redakci nás napadlo, že než malému miminku koupit obřího plyšáka, na kterého v mnohých bytech ani není místo, zkusíme štěstí u profi fotografa. Naše představa byla mnohem skromnější, ale fotografka Jana Šafratová se nápadem tak nadchla, že nám pro vás učinila velkorysou nabídku. Tu rozhodně nešlo odmítnout. Moc děkujeme.

Nabídla se, že nevytvoří album jen pro absolutního vítěze či vítězku, ale že do studia pozve všechny maminky či tatínky a jejich miminka, která vyhrála v jednotlivých měsících roku 2012. Pravda, abychom přece jen zvýhodnili Nejbáječnější miminko Táborska roku 2012, věnuje fotografka tomuto děťátku ještě speciální sérii samostatných snímků. Než se s ní v ateliéru potkáte z očí do očí, trochu vám ji představíme.

Jak dlouho se už focení věnujete a kdo byl pro vás tou výbornou inspirací?
Fotím čtyři roky a k aparátu mne přivedl můj současný přítel fotograf.

Vzpomenete si na svůj první objekt?
Tím prvním byla moje kamarádka, která chtěla pro svého muže k Vánocům nafotit trochu intimnější snímky. Jenže před mým mužem se styděla, tak jsme se domluvily spolu. A potom za mnou začali chodit příbuzní a jiné kamarádky, až se mi to rozrostlo ve slušnou klientelu. Měla jsem docela dobré reference na práci, takže nakonec jsme si s mužem činnost rozdělili. On se ateliérové práce de facto vzdal a věnuje se fotografii události jako jsou například svatby nebo maturitní plesy, a já ateliérové fotografii a občas i modelovému focení v exteriéru. Těmi jsou především rodinné fotografie.

A koho máte před objektivem nejčastěji?
Momentálně asi rodiny s dětmi. Hlavně díky tomu, že maminky se rády pochlubí svými ratolestmi a řeknou si, kdo jim děti fotil. Takže děti teď tvoří nejpodstatnější část mojí klientely.

A koho před ním máte nejraději?
Ty děti, i když některé stály za to…, ale mně to nevadí. Tím, jak mám sama děti, tak mi práce s nimi nečiní žádné problémy. Ale samozřejmě se najdou i jiné objekty, třeba ženy, které chtějí nafotit akty pro manžela, nebo dívky, co si přijdou pro fotky do booku. Taky tu mívám partnery pro společné focení aktů, což je nyní hodně módní stejně jako těhotenské záběry.

Ty jsou, jak jsem koukala na vaši galerii na webu, mimochodem hodně emotivní.
Ale hlavně vznikne pro to malé dítě ucelená série jeho vývoje, protože postupujeme od těhotenství, pak šestinedělí, tři měsíce, rok, dva roky. Vytvoříme dítěti památku na celý život. Snažím se o originalitu, takže třeba sledujeme nějaké téma. Rodiče si například přinesou nějakou rekvizitu a já postupně zachycuji, jak s ní dítě roste.

Když ta rodinka vstoupí do ateliéru, už vidíte nějaký obraz, nebo si sami řeknou, co chtějí?
Většinou když se objednávají, tak se je snažím namotivovat k tomu, aby doma o něčem popřemýšleli. Jakýmsi průvodcem jim může být i náš web, kam se snažím umístit spousty příkladů k inspiraci. Taky je požádám, aby si s sebou přinesli svoje rekvizity, protože nemám ráda, když se používají stále ty stejné, co mám v ateliéru. Ale stejně je vždycky pro fotku nejlepší a nejdůležitější výraz, takže než začneme, snažím se dítě rozdovádět, aby se dostalo do uvolněné polohy. Pak série fotek není jen o tom, že sedí mamince na klíně, ale zachytím ho jak brečí, jak se vzteká, směje nebo je opatlané od jídla. Vzpomínám si, že jsem měla v ateliéru holčičky, které jsem měla fotit s narozeninovým dortem. Ale fotka s dortem se mi nelíbila, tak jsem je v něm nechala patlat a šlapat. Aby až si rodiče po letech tu knížku otevřou, viděli všechno: že se jejich dítě zrovna mračilo nebo vztekalo, že se nám schovávalo, křenilo se do objektivu, nebo že společně řádili, vyhazovali dítě do vzduchu… Cokoli, jen aby fotka nebyla strnulá. Chci z dětí vymáčknout všechno co jde, aby se ukázalo, jaké skutečně jsou.

Kolik času s nimi v ateliéru strávíte?
Třeba hodinu a půl, maximálně tak do dvou hodin, protože hlavně malé děti víc nevydrží.

Když jste začala s akty, nebyl tam i z vaší strany stud?
Ten je tam vždycky, teď už ale jen ze strany zákazníka, protože mně už je to jedno. Já s tím nemám problém. 
V okamžiku, kdy přijdou a nějakým způsobem s tím počítají, tak už je jen otázkou času, kdy si na mě zvyknou. Vzhledem k tomu, že jsem hodně povídavá, tak je během půl hodinky dostanu do takové nálady, že je jim už všechno jedno. Měla jsem dokonce v ateliéru dva muže, to bylo hodně zajímavé, a mně to vůbec nepřišlo divné. Naopak, bylo to poměrně příjemné focení. Muže tu samozřejmě mívám i v páru se ženou, které se sice trochu stydí, ale většinou je to brzy přejde. Já jim říkám, že je prakticky jedno, co momentálně cítí, ale ať se soustředí na to, že budou mít doma pěknou fotku.

A pak přijde ta méně zábavná část, kterou je zpracování desítek nacvakaných záběrů.
Řada lidí si mylně představuje, že ty fotky lezou hotové z foťáku. Ale úprava snímku je jeho podstatnější část. Naštěstí už to není jako dřív, kdy se fotky vyvolávaly v tmavé komoře při červeném světle. Jenže i ve photoshopu je to časově velmi náročná práce. Zakázku, kterou dole v ateliéru hodinu a půl fotím, druhý den osm až devět hodin zpracovávám u počítače. Pochopitelně, že ženy nejsou vždy spokojené se všemi partiemi svého těla, přejí si někde něco ubrat, jinde přidat nebo nadzvednout či přiopálit, aby nebyly znát plavky. Takové korekce zaberou třeba tři čtvrtě hodiny na jedné fotce. Zákazníci ale ode mne na druhou stranu nikdy nedostanou neupravenou fotku, všechny jsou hotové tak, že si je mohou vytisknout a pověsit na zeď. Myslím si, že se ženám taky líbí, že na jejich těla koukám z ženského pohledu.

Domníváte se, že muž ženu nevidí v takových detailech?
Vůbec neříkám, že muž nemůže nafotit krásný ženský akt, ale vidí ženy jinak než vidí ony samy sebe. On ji vnímá krásnou, jenže ona je pak s fotkou nespokojená, protože vidí své nedostatky, kterých si on vůbec nevšiml. Jistěže záleží na domluvě, některá žena chce fotku in natura, jiná naopak jako z časopisu, kde se retušemi nešetří.

Už máte představu, co pro naše malé vítěze vymyslíte? Může přijít úplně malinké miminko až roční batole. 
  
Sama se nechám překvapit, jaký skřítek vaší soutěž vyhraje. Nezáleží na tom, jestli bude malinký, nebo roční. Doufejme, že vytvoříme společně s maminkou pěknou památku pro prcka i pro rodiče. Vynasnažím se, aby pro ni bylo foceni u mne opravdu vítanou a cennou odměnou. Ostatně to budou moci již brzy posoudit i vaši čtenáři na stránkách Deníku. Na závěr mi ještě dovolte vzkázat pozdravy všem mým milým zákazníkům, kteří se ke mne rádi vracejí, ale i těm, kteří po přečtení tohoto článku určitě přijdou. A děkuji i vám za příjemný rozhovor a popovídání si.

Autor: Alena Šatrová

18.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Telefonní operátor 16 000 Kč

Operátoři telefonních panelů telefonní operátor/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: výběrové řízení se bude konat 27.6.2018 v 10:00 v budově ÚP v Táboře 2.patro č. 302, nabízíme pozice telefonní operátor/ka, která obnáší aktivní telefonické kontaktování předem připravené databáze firem. Nejedná se o telefonický prodej nebo kontaktování domácností/občanů s nabídkou uzavírání smluv nebo prodeje produktů!!! pracovní doba 9:00 - 14:00, dobrá znalost českého jazyka, znalost PC, kontakt tel.. Pracoviště: Axxel investment s.r.o.., Vančurova, č.p. 2904, 390 01 Tábor 1. Informace: David Řípa, +420 737 050 000.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 600 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Pomocný stavební dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12600 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: práce ve výškách, dobrý zdravotní stav, Kontakt emailem, telefonicky.. Pracoviště: Acg-stavby s.r.o. - prac., Kosova, č.p. 2894, 390 02 Tábor 2. Informace: Evelina Ficajová, +420 776 000 093.

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 15 000 Kč

Úředníci ve skladech skladník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme bezúhonnost a dobrý zdravotní stav ., 5 týdnů dovolené , příspěvek na stravování , jazykový kurz v rámci firmy , příspěvek k penzijnímu připojištění a další benefity podle dosažených pracovních výsledků,, kontakt e-mailem nebo tel.: 7:00-15:00. Pracoviště: Vsp data a.s., Údolní, č.p. 2188, 390 02 Tábor 2. Informace: Martina Mrázková, +420 381 489 166,731 401 572.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Policista, strážník 21 840 Kč

Policisté policisté. Požadované vzdělání: úsv. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21840 kč, mzda max. 26290 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Podmínky pro přijetí: občan ČR, plnoletý, bezúhonný, v dobré psychické a fyzické kondici, musí projít přijímacím řízením - psychotesty, fyzické testy a lékařské testy. Po přijetí do služebního poměru nastupuje policista do školy, která trvá 1 rok /pravděpodobně Brno/. Zdarma ubytování, strava i doprava. ŘP min. skupiny "B"., Po úspěšném splnění služební zkoušky /po třech letech služby/ služební poměr na dobu neurčitou, jistota růstu služebního příjmu v závislosti na odsloužených letech, při nemoci čerpá policista plný služební příjem /s výjimkou prvních tří dnů/, má nárok na celou řadu dalších omluvených nepřítomností s plnou náhradou služebního příjmu, nárok na 30 dní dovolené ročně, nárok na příspěvek z FKSP 7.000,- Kč, placené přesčasy, placené služební pohotovosti, příplatek za službu ve svátek, umožnění vzdělávání při výkonu služby, po 15 letech služby nárok na 14 dní ozdravného pobytu v každém roce služby, kontakt telefonicky 7:00 - 15:30 nebo e-mailem. Pracoviště: Krajské ředitelství policie jihočeského kraje, tábor, Soběslavská, č.p. 2763, 390 02 Tábor 2. Informace: Štěpánka Tupá, +420 974 238 400.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kroužkování čápů v Hluboké nad Vltavou.
16

OBRAZEM: Čapí mláďata už zdobí kroužky

Čtvrtý ročník traktoriády v Sedlečku u Soběslavi.
19

OBRAZEM: Traktory zaplnily parket v Sedlečku u Soběslavi

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

OBRAZEM: Tučapy si připomněly slavného rodáka, dirigenta Karla Ančerla

Tučapy – Mimořádného dirigenta Karla Ančerla si v sobotu připomněli v Tučapech na Soběslavsku. U odhalení busty muže, který jediný z židovské rodiny přežil koncentrační tábor, byli nejen obyvatelé obce a jeho vnučka, ale třeba i velvyslankyně Kanady, kde Karel Ančerl také působil.

Slavnosti růže: Diváci obdivovali drezúru fríských koní

Český Krumlov/OBRAZEM/ - S velkým zájmem diváků se setkala novinka v programu Slavností pětilisté růže. A sice drezúra fríských koní, která tentokráte vystřídala rytířský turnaj.

V Kaplici končí ředitel i gympl

Kaplice - Studium na kaplické střední škole a učilišti pokračuje. Současný ředitel školy však ve funkci končí. Kraj hledá nového. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT