Slavnostního představení atraktivního programu se kromě zástupců samosprávy, odboru kultury a muzea či turistické oblasti Toulava zúčastnili členové spolku Plzeňský Ladfrýd v kostýmech i sám režisér filmu Pravda o Janu Žižkovi Vít Bělohradský. Ten prozradil, že už má hotové dvě třetiny scénáře a po předpremiéře v pátek 11. října se snímek dostane i na obrazovky České televize. „Půjde o takovou dokumentární detektivku. Zvolili jsme odvážný název a skutečně půjdeme po stopách Jana Žižky a budeme hledat skutečnou pravdu,“ popsal s tím, že scénář bude kompletní na přelomu dubna a května.

Krimidetektivka pro diváky

Poslední soud bude na divácích samotných, budou sami rozhodovat, zda byl Žižka hrdina či krvelačný padouch. „Chceme vyprávět jeho příběh, i to, jak se kdysi žilo, jedlo, jaký byl běžný život a chování. Hlavní role vypravěče bude jasná do tří týdnů, bude to známý český, renomovaný herec,“ naznačoval Bělohradský.

Stopáž bude mít podobně jako dokument Tábor – sen, město, symbol (asi 50 minut), očekávat lze humor i nadsázku. Točit se fyzicky má na zlomových lokacích. „Počítáme s natáčením nejen v Táboře, ale i na mnoha dalších místech. Kulisami dokumentu mohou být rodiště Jana Žižky v Trocnově i tamní nový archeoskanzen, počítáme s natáčením v Praze, Plzni, ve většině jihočeských lokalit, kde zanechal významné stopy. Zvažujeme i několik lokací v zahraničí, kam se chceme podívat,“ uvedl režisér.

Město Tábor je úzce spjaté s Janem Žižkou, ve spolupráci z krajem a ČT o něm má vzniknout pravdivý dokument.
Česká televize natočí další film o Táboře. Chce zpracovat pravdu o Janu Žižkovi

Výstava s animovaným filmem

Kromě filmu už 25. dubna zahájí Husitské muzeum vernisáží tematickou výstavu. „Tuto významnou osobnost jsme nemohli pominout, půjde o edukační výstavu pro děti i dospělé. Vrátíme se do dob husitské revoluce, kdy husitství bylo třeba i kulturní palicí a vedlo k napětí ve společnosti,“ popsal ředitel muzeu Jakub Smrčka.

K expozici, která bude k vidění do 11. května, vzniká navíc sedmiminutový animovaný film. „Je téměř hotový, mapuje Žižkův život, je určený dětem, ale zároveň zábavný i pro dospělé. 2D postavy vytvořil výtvarník Jan Střelec a hlas jim propůjčil David Novotný,“ upřesnil autor filmu, animátor Jan Míka.

Edukační pracovnice muzea Kateřina Nimrichtrová připomněla, že s výstavou vznikl také program pro školy. „Máme i soutěž pro malé školní týmy, kde budeme vybírat nejlepší krátké video na téma To je Žižka,“ zmínila s tím, že dosud se přihlásilo šest družstev do tří kategorií. „Přihlášky lze zasílat do konce března,“ dodala.

V Klokotech vyroste hrad

Nejdramatičtější součástí oslav se má stát rekonstrukce bitvy. K té dojde na louce u klokotského kláštera v sobotu 20. července, a to dokonce dvakrát - ve 14 a v 18 hodin. Režii dostali na starosti členové historického spolku Plzeňský Landfrýd. „Budou to dramatické chvíle, ale nakonec vše dobře dopadne a skončí příměřím,“ usmíval se člen spolku Petr Mexbauer.

Socha Jana Žižky z Trocnova na táborském náměstí.
Výročí Jana Žižky připomene dotisk knihy i televizní dokument

Na místě vyroste dokonce model hradu. „Půjde o dobytí hradu Příběnice, kromě dramatické bitvy plné koní a šermířů se lidé mohou těšit na hudbu, sokolníky i historické tržiště,“ popsal.

Předseda spolku Plzeňský Landfrýd Michal Illich využil příležitosti a na závěr pozval přítomné na 11. ročník bitvy u Sudoměře. Ta se uskuteční už v sobotu 23. března přímo na bojišti. „Připravili jsme si početné jezdectvo, husitské vozy a zhruba pět set pěších bojovníků. Celodenní program se šermíři i hudebníky je určený pro rodiny s dětmi i milovníky historie. Všichni jsou srdečně zváni!"

Celý program oslav výročí úmrtí Jana Žižky město Tábor hradí z rezerv a našetřených finančních prostředků z covidových let včetně natočení filmu se zatím náklady odhadují na asi 3,3 milionu korun.

Program akcí k výročí "Jan Žižka 1424-2024"

  • Od 1. dubna do 30. listopadu výstava Jan Žižka na nábřeží Jordánu pod botanickou zahradou – půjde o práce žáků ZUŠ O. Nedbala v Táboře
  • Od 25. dubna do 11. května výstava Jan Žižka 1424-2024 Husitské muzea v Táboře – gotický sál a přilehlé galerie
  • Pátek 21. června koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu – Žižkovo náměstí
  • Sobota 20. července rekonstrukce historické bitvy Dobytí hradu Příběnice – louka u klokotského kláštera
  • Od pátku 13. do neděle 14. září mezinárodní historický festival Táborská setkání – centrum Starého města
  • Od 10. do 12. října Žižkův víkend
  • Pátek 10. října slavnostní vzpomínková akce - pomník Jana Žižky na Žižkové náměstí od 17 hodin
  • Pátek 10. října přednáška historika Petra Čorneje O Janu Žižkovi – gotický sál Staré radnice od 18 hodin
  • Sobota 11. října předpremiéra filmu Pravda o Janu Žižkovi – kino Svět
  • Neděle 12. října Žižkův vojenský tábor – Tismenické údolí od 10 do 16 hodin, ukázky výcviku husitského vojska, dobová kuchyně, potulní hudební, zazní i husitský chorál