Jan Roháč z Dubé se po Janu Žižkovi a Janu Husovi stal další osobností, které připomínají táborskou husitskou minulost. Jeho pomník získal místo před budovou Velitelství Vojenské policie v ulici Kpt. Jaroše, čímž ztvrdil její čestný název Táborských husitů.
Památníků věrného spolubojovníka a přítele Jana Žižky, jenž se až do konce života odmítl zdát čtyř pražských artikulů i programu husitské revoluce, po republice moc nenajdete. Pozornost se vždy soustředila především na Jana Žižku, a tak Roháče připomíná jen reliéf u zříceniny jeho hradu Sion ve středních Čechách a pražský pomník z roku 1960.
„Pak už ho připomíná jen několik drobných prací nebo fasádních sgrafit. Tábor se tak stal jedním z mála míst s takovým pomníkem," upřesnil ředitel Husitského muzea Jakub Smrčka.
Úterní slavnost, načasovaná před svátek Dne české státnosti, neboli svátek svatého Václava, znovu připomněla táborskou vojenskou minulost i současnost, k níž patří i 25 let od založení Vojenské policie, jejíž velitelství v Táboře vede plukovník Roman Bis. Táborským vojenským policistům v roce 2006 prezident Václav Klaus propůjčil bojový prapor a o tři roky později mu udělil titul Táborských husitů. Socha Jana Roháče z Dubé, vojáka z povolání, se pro Tábor stala dalším symbolem armádní tradice, neboť právě Roháč pomáhal Janu Žižkovi budovat silné a na svou dobu moderní a dobře organizované vojsko.
„Jan Roháč z Dubé a ze Sionu se vyznačoval statečností a pevný kámen vyjadřuje stálost jeho přesvědčení a věrnost svému národu navzdory proměnám doby," uvedl mimo jiné ve své modlitbě Tomáš Butta, patriarcha Církve československé husitské.
Starosta Jiří Fišer se pak při příležitosti odhalení nového táborského pomníku zamyslel i nad současnou obranyschopností a bezpečností republiky.
„Je faktem, že díky členství naší země v NATO a díky armádním misím je dnes Česká republika uznávanou autoritou, a to v rámci úsilí mezinárodního společenství k zajištění stability v kritických zónách světa. Ale také z hlediska bezpečnosti je dnes zajištěna mnohem lépe než kdykoli předtím a je zcela zřejmé, že k tomu významně přispívá činnost vojenských útvarů na území města Tábora," uvedl.
Součástí odhalení sochy se stalo i příležitostí udělení ocenění několika příslušníků vojenské policie. Z rozkazu ministra obrany Martina Stropnického jim ho předal náčelník Vojenské policie, brigádní generál Pavel Kříž.